Haberler

19/06/2021

Bilişim sektörü, ilk çeyrekte yüzde 18 büyüdü

Bilişim sektörü, ilk çeyrekte yüzde 18 büyüdü
19/06/2021

Bilişim sektörü, ilk çeyrekte yüzde 18 büyüdü

Sektör

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye bilgi ve iletişim sektörü bu yılın ilk çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18 oranında büyüdü. Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Ümit Önder, büyümedeki artışın en önemli sebebinin pandemiden dolayı değişen çalışma ve eğitim düzeni olduğunu söyledi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, Türkiye ekonomisi 2021 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7 büyüdü. Ülkenin büyümesine en fazla katkıyı veren sektörlerden biri ise yüzde 18’lik büyümeyle bilgi ve iletişim sektörü oldu. Konuyla ilgili görüşlerini aktaran Boğaziçi Bilgisayar Genel Müdürü Ümit Önder, bilgi ve iletişim sektöründe gelişimin pandemi süreciyle beraber çok hızlandığını aktardı.

Pandemiyle birlikte insanların, teknolojiye ve bilime olan bakış açılarının çok ciddi anlamda değiştiğini belirten Önder, “Teknoloji ve dijitalleşme artık hayatımızın her alanında yer almaya başladı. Şirketler de değişen tüketici davranışlarına göre iş modellerini, ürünlerini, hizmetlerini ve iş süreçlerini dijitalleştirmek durumunda kaldı. Donanım 2020 yılının ilk çeyreğinde yüzde 15’lik büyüme göstermişti. Bu yıl ise yine aynı dönemde donanımda yüzde 55’lik büyüme gerçekleşti. Yazılım, donanım ve hizmetler toplamında ise yüzde 18 gibi ciddi bir büyüme sağlandı. Bizler globaldeki büyümenin neredeyse 2 katı kadar bilişim ve iletişim teknolojilerinde büyüme sağladık.” dedi.

Ekonomik büyümenin lokomotifi

Bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün ekonomik büyümenin lokomotifi olduğunu söyleyen Ümit Önder, “Bu lokomotifi akılcı yatırımlarla ve girişimciliğin önünü açan politikalarla desteklediğimizde ülkemizin büyüme hızına ve küresel rekabet gücüne sağlanacak katkı daha da artacak. Gelecek 5 yılda sektörün üzerinde bulut teknolojisi, yapay zekâ, dijital dönüşüm, analitik/büyük veri, siber güvenlik, eski sistemlerin modernizasyonu, blockchain ve 3D yazıcılar, sanal gerçeklik gibi gelişen teknolojilerin etkisi olacak. Ülke olarak da buralarda çok ciddi yatırımlar yapmamız gerekiyor.” şeklinde konuştu.

İnternet kullanım oranı arttı

Dijitalleşmede 5-6 senede gerçekleşmesi beklenen değişimin pandemi süreciyle birlikte 3-5 ayda gerçekleştiğine dikkat çeken Ümit Önder, “Sadece donanımda değil iletişim teknolojileri tarafında da çok ciddi büyüme var. 2020 yılının ilk çeyreğinde, ortalama internet kullanım oranımız kişi başı 2 saatlerde iken, 2021 yılının ilk çeyreğinde günlük kişi başı internet kullanım oranı 8 saatlere çıktı.” diye konuştu.

 

Hızla gelişen ve büyüyen ülkelerin hepsinde bilgi ve iletişim teknolojileri sektörünün lokomotif olduğunu belirten Önder, “Finanstan turizme, lojistikten sağlığa çok sayıda sektör üzerinde bilişim teknolojilerinin önemli bir kaldıraç etkisi mevcut. Güney Kore ve Çin gibi büyüme performansı yüksek olan ülkelerde bilişim teknolojilerinin ekonomi içinde önemli bir yere sahip olması ya da sektörün hızla büyüyor olması bir tesadüf değil.” ifadelerini kullandı.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot