Haberler

08/07/2020

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Haziran'da 47,5'e yükseldi

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Haziran'da 47,5'e yükseldi
08/07/2020

İSO Türkiye İhracat İklimi Endeksi Haziran'da 47,5'e yükseldi

Dış Ticaret

Ticaret Bakanlığı tarafından halihazırda 86 ülkeden derlenen verilerde, hemen hemen bütün ülkelerde tıbbi malzeme ve gıda ürünleri talebi ortak olarak yer alıyor. Bunun dışında Türkiye’nin üretiminin bulunduğu başka alanlarda da talepler dikkat çekiyor. ABD’de deniz taşıtlarına, porselen-cam eşyaya ve sabun vb. kişisel temizlik ürünlerine yönelik bir talep artışı bilgiler arasında yer alırken, Almanya’da dezenfektan, hazır giyim, mobilya talebi gözlendi. Yakın ülkelerden Irak’ta gıda, tıbbi malzeme, su, kişisel bakım ürünleri (tıraş malzemeleri, şampuan vb); Yunanistan’da tuvalet kağıtları, hijyenik havlu ve hijyenik kişisel ürünler, sabun vb. temizlik ürünleri; Bulgaristan’da plastik ambalaj, kağıt mendil, oyuncak vb.; Fas’ta şekerleme ürünleri, ev ve kişisel temizlik ürünleri talepleri öne çıkıyor.

Yakın ülkelerden işlenmiş gıda ve ev bakım ürünü talebi

Türkiye’ye yakın coğrafi konumdaki ülkeler olarak nitelenebilecek Bahreyn, Birleşik Arap Emirlikleri, Gürcistan, Irak, Kuveyt, Lübnan, Mısır, Rusya, Tunus, Umman, Ürdün gibi ülkelerde de yoğun talep görüldü. Bu ülke grubunda; şekerlemeler dahil işlenmiş gıda ve gıda ürünleri, jeneratörler, kadın ve çocuk giyimi, bilgi işlem makinaları, tütün ürünleri, süpürge vb. Ev bakım ürünleri, mobilya, soğutucular, tuvalet kağıtları, ambalajlı su, mobilya, hazır giyim, kozmetik, sabun vb. Kişisel bakım ürünleri, baklagil, forklift vb. Elleçleme-kaldırma araçları, değirmencilik ürünleri, su ısıtıcıları, su çekmeye yönelik pompalar, tarla işleme, hasat makineleri, hayavancılık makineleri, kişisel bakım malzemeleri, dezenfektanlar, ev temizlik kimyasalları talep bildirilen ürünler arasında yer aldı.

Büyük pazarlar gıda ve hijyenik ürün talep ediyor

Güney, Doğu ve Orta Asya ülkelerinde de yoğun olarak gıda ve dezenfektan- temizlik ürünleri ile kişisel bakım ürünlerinin; büyük pazarlar olan Hindistan, Çin, Japonya, Filipinler, Endonezya gibi ülkelerde ise gıda, ilaç, sabun vb. kişisel temizlik ürünleri, hijyenik ürünler, inşaat malzemeleri talep edildiği bildirildi. Afrika ülkelerinin çoğunluğunda gıda, kişisel bakım, her türlü hijyenik temizlik malzemeleri ve ilaç talebi olduğu Ticaret Bakanlığı sitesinde yer aldı.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot