Haberler

07/07/2020

Türkiye ve Hindistan arasındaki ticarette istikrarlı büyüme sürüyor

Türkiye ve Hindistan arasındaki ticarette istikrarlı büyüme sürüyor
07/07/2020

Türkiye ve Hindistan arasındaki ticarette istikrarlı büyüme sürüyor

Dış Ticaret

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Türkiye-Hindistan İş Konseyi Başkanı Tevfik Dönmez, Türkiye ve Hindistan arasındaki dış ticaretin 2 yıldır artarak devam ettiğini ve iki ülke için istikrarlı bir büyüme gerçekleştiğini belirterek, "Geçen sene itibarıyla 7 milyar dolar ithalat, 1,2 milyar dolar ihracat hacmiyle toplam 8 milyar doları aşarak dış ticaret hedefini yakalamış bulunuyoruz." dedi.

MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu Üyesi ve Dış Ekonomik İlişkiler Komite Başkanı da olan Dönmez, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Hindistan'ın, Asya-Pasifik ülkeleri arasında Çin ve Japonya'dan sonra 3'üncü, dünyada ise 5'inci büyük ekonomi olduğunu vurgulayarak, dünyada kültürel ve ekonomik paradigma değişimi yaşanırken Türkiye ve Hindistan arasındaki siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilerin daha fazla önem kazandığını söyledi.

Hindistan'ın, iş yapma kolaylığı açısından yükselen bir trende sahip olduğuna işaret eden Dönmez, "Hindistan, 2017'den bu yana eyaletler arası birçok yasa ve mevzuatı sadeleştirme yoluna giderek önceki dönemlere göre daha şeffaf ve basit bir mali politika izlemektedir." dedi.

Dönmez, Türkiye ve Hindistan arasındaki dış ticaretin 2 yıldır artarak devam ettiğini, iki ülke için düzenli ve istikrarlı bir büyüme gerçekleştiğini ifade ederek, şunları kaydetti:

"Geçen sene itibarıyla 7 milyar dolar ithalat, 1,2 milyar dolar ihracat hacmiyle toplam 8 milyar doları aşarak dış ticaret hedefini yakalamış bulunuyoruz. İki ülke dış ticaretinin lehimize olacak şekilde 2020 hedefi 10 milyar dolar, 2023 hedefi ise 25 milyar dolar. Bu yılın birinci ve ikinci çeyreğinde dış ticarette yüzde 20-25 gibi bir düşüş olsa da yıl sonunda geçen senenin rakamlarını çok rahatlıkla yakalayacağımıza inanıyoruz."