Sağlık

Sağlık

global-durum-resim

Küresel Durum

Sağlık sektörü; yükselen sağlık maliyetleri, değişen hasta demografisi, karmaşık ve bağlantılı sağlık teknolojileri ekosistemi, artan tüketici beklentileri ve piyasaya dâhil olan yeni oyuncular ile önümüzdeki dönemde de gelişime açık birçok farklı alan sunacaktır. Hizmet sağlayıcılar, yaşam bilimleri organizasyonları ve finansörler gibi bu sistemin paydaşları maliyet eğrisini aşağı yöne çevirmek ve fırsatlardan yararlanmak için teknoloji ve değer tabanlı hizmetlerin stratejilerinin bir parçası olması gerektiği görüşünü savunmakta, ancak aynı zamanda bunları mevcut sistemlere entegre etmenin ya da dönüştürmenin önünde de birçok zorluk olduğunu kabul etmektedir.

Küresel sağlık hizmetleri harcamalarının 2018'deki yüzde 5,2'lik büyümesi yavaşlayarak, 2019'da yüzde 3,2'ye gerilemiştir. Bu yavaşlama üzerinde ABD-Çin ticaret savaşı, İngiltere'nin AB üyeliğinden çıkışı ve jeopolitik gerilimlerden kaynaklanan yatırımcı güvenindeki erozyon ve buna bağlı yavaşlayan küresel ekonomik büyüme etkili olmaktadır.

Buna rağmen küresel ölçekte 2019-23 döneminde sağlık hizmeti harcamalarının yıllık ortalama yüzde 5’lik bileşik artış göstermesi beklenmektedir. Dünyada gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) payı olarak küresel sağlık harcamalarının 2023'e kadar, 2018'deki düzeyine eş, yüzde 10,2 civarında kalması öngörülmektedir. Bu istikrarlı durum, hem ekonomik gelişmeleri hem de sağlık sistemlerinin maliyetleri kontrol etme çabalarını yansıtmaktadır.

Küresel ekonomiden daha hızlı büyüyen küresel sağlık sektöründe gelişmiş ülkeler sağlık harcamalarında önemli bir pay sahibi olsa da gelişmekte olan ülkeler arayı kapatmaktadır. Yapılan çalışmalara göre Kuzey Amerika, Avustralya ve Batı Avrupa kişi başı harcamaların dolar bazında en yüksek olduğu ülkeler olarak dikkat çekerken Sahra altı ülkeler bu harcamaların en düşük olduğu ülkeler olarak görülmektedir.

Daha Fazla Görüntüle Daha Az Görüntüle

Türkiye’de Durum

Türkiye’de kişi başına sağlık harcamaları 1.200 doların üzerindedir. Türkiye’de sağlık turizmine yapılan yatırımlar da artmaktadır. Sağlık tesislerinin dünyaya kapılarını açması ve sağlık turizminde markalaşma sağlanabilmesi için “Sağlık Turizmi Web Portalı” projesi başlatılmıştır. 2019 yılsonu itibariyle 81 ilde sağlık turizmi birimleri vasıtasıyla 777 sağlık tesisi ve 85 aracı kuruluşun incelemeleri tamamlanmış ve yetki belgeleri teslim edilmiştir.

Türkiye’de sağlık ve tıbbi nedenlerle ülkeye giriş sayısı istikrarlı şekilde artmaktadır. Türkiye’ye 2019 yılında gelen kişi sayısı bir önceki yıla kıyasla %20 artarak 660 bini aşmıştır.

Daha Fazla Görüntüle Daha Az Görüntüle
durum-resim

Sektör İçinde Potansiyeli En Yüksek Ülkeler

GTİP arama için Ticaret Bakanlığı Tarife Arama Motoru (TARA) altyapısı kullanılmaktadır.

yatay-banner-2
ulke-resim-2 {{sectorExportPotentialList[1].countryName}}
ulke-resim-1 {{sectorExportPotentialList[0].countryName}}
ulke-resim-3 {{sectorExportPotentialList[2].countryName}}
  • {{index + 1}}
    {{item.countryName}}
    {{item.potential}}/100
  • {{index + 6}}
    {{item.countryName}}
    {{item.potential}}/100
Firmanıza özgü potansiyel ülkeler için Akıllı İhracat Robotu’nu kullanabilirsiniz.
chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot