Haberler

07/07/2020

Afganistan Türk yatırımcılarına önemli fırsatlar sunuyor

Afganistan Türk yatırımcılarına önemli fırsatlar sunuyor
07/07/2020

Afganistan Türk yatırımcılarına önemli fırsatlar sunuyor

Dış Ticaret

Türkiye Kabil Ticaret Müşaviri Ahmet Altuğ Leblebicier, Afganistan'da tüm sektörlerde yatırım için cazip fırsatlar olduğunu belirterek, "Afgan halkının her daim Türk ürününü tercih ve talep etmeleri bizleri gururlandırıyor." dedi.

Leblebicier, Türkiye-Afganistan ticari ilişkileri hakkında AA muhabirine değerlendirmelerde bulundu.

İki ülke arasındaki ticaret hacminin potansiyelini yansıtmadığına dikkati çeken Leblebicier, bunun en büyük sebebinin yüksek taşımacılık maliyetleri olduğunu ifade etti.

Leblebicier, yatırımcılara Kabil Ticaret Müşavirliği olarak, Türk iş dünyasının Afganistan'daki temsilcisi sıfatıyla, ülkedeki yasal düzenlemeler, yatırım ortamı, karşılaşılabilecek sorunlar, izlenebilecek yollar ve Afgan iş dünyası hakkında bilgi sağladıklarını dile getirdi.

Ticaret hacmimizi artırmak için iş forumları, fuarlar, alım heyeti ziyaretleri düzenlediklerini aktaran Leblebicier, "Geçen ay, otuz kişilik bir Türk iş heyetini Kabil'de ağırladık. Afganistan Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin heyetimizi kabulü sırasında iki ülke arasındaki ticaret ve yatırım hususlarında öncelikli sektörler belirlendi. Ziyaret süresince çok sayıda Afgan kurumuyla görüşmelerde bulunduk. Oldukça verimli geçen toplantılardan hem heyetimiz hem de muhataplarımız çok memnun kaldılar." diye konuştu.

Leblebicier, söz konusu ilişkileri geliştirmek için yakın zamanda Ankara'da Türkiye-Afganistan II. Dönem Karma Ekonomik Toplantısı gerçekleştirileceğini hatırlatarak, "Lapis Lazuli Transit Taşımacılık Koridoru gibi ülkemizin taraf olduğu çeşitli projelerin faaliyete geçmesiyle ticaret hacmimizin hızlı ve belirgin bir şekilde artacağını umuyorum. Afgan halkının her daim Türk ürününü tercih ve talep etmeleri bizleri gururlandırıyor." ifadelerini kullandı.

Türk iş insanlarının Afganistan'da son 16 yılda yaklaşık 7 milyar dolar değerinde proje gerçekleştirdiğini belirten Leblebicier, "Önümüzdeki dönemde, mega projelerle birlikte birçok yol, baraj, elektrik iletim hattı ve yenilenebilir enerji projesi ihaleye çıkacak. Ek olarak, tarım, sağlık, çimento, telekomünikasyon ve maden sektörleri de yatırım için dikkat çekiyor." dedi.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot