Haberler

27/07/2020

Dünya Bankası bazı ülkelerin gelir grubunu değiştirdi

Dünya Bankası bazı ülkelerin gelir grubunu değiştirdi
27/07/2020

Dünya Bankası bazı ülkelerin gelir grubunu değiştirdi

Piyasalar

Dünya Bankası, tüm dünyadaki ekonomileri sınıflandırarak dört kategoriye ayırdı: Düşük, düşük-orta, yüksek-orta ve yüksek gelirli ülkeler. Sınıflandırmalar dolar cinsinden kişi başına düşen milli gelir hesabına dayalı olarak her yıl 1 Temmuz'da güncelleniyor.

Kurumun blog hesabında yer alan açıklamaya göre sınıflandırmadaki değişiklik iki nedenden kaynaklanıyor.

Bunlardan ilki; her ülkede ekonomik büyüme, enflasyon, döviz kurları ve nüfus artışı gibi unsurların kişi başına düşen milli geliri etkiliyor olması. Ulusal muhasebe yöntemlerindeki revizyonlar ve veriler de kişi başına düşen milli geliri etkileyebiliyor.

İkinci olarak ise, gelir sınıflandırması eşiklerinin reel olarak korunabilmesi için enflasyona göre yıllık olarak düzeltildiği belirtildi. Çin, Japonya, İngiltere, ABD ve Euro Bölgesi GSYİH deflatörlerinin ağırlıklı ortalaması olan Özel Çekme Hakkı (SDR) deflatörünün kullanıldığı ifade edildi.

Aşağıdaki tabloda farklı bir kategoriye taşınan on ekonomi yer alıyor. Ancak Dünya Bankası'nın gelir sınıflandırması önceki yılın milli gelirini kullanıyor. Dolayısıyla bu yılın sınıflandırmasında kullanılan milli gelir rakamları Kovid-19'un etkisini yansıtmıyor.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot