Haberler

02/05/2021

Enerjide tasarruf atağı

Enerjide tasarruf atağı
02/05/2021

Enerjide tasarruf atağı

Sektör

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, kamu kurumlarının enerji verimliliği maliyetlerini artık elde edecekleri tasarruflarla karşılayacağını bildirdi.
Dönmez, yazılı açıklamasında Kamuda Enerji Performans Sözleşmelerinin Uygulanmasına İlişkin Tebliğ’in Resmi Gazete’de yayımlandığını anımsatarak, “Kamu kurumlarımız, enerji verimliliği maliyetlerini artık elde edecekleri tasarruflarla karşılayacak. Kamu kurum ve kuruluşlarımız, 2 milyon lira ve üzeri yatırımla hayata geçirecekleri enerji verimliliği projeleri için 15 yıla kadar enerji performans sözleşmesi imzalayabilecek” ifadelerini kullandı.

Güncel enerji fiyatları dikkate alındığında genelge kapsamına giren bina ve kampüslerin tüketim değerinin 5.8 milyar liraya karşılık geldiğine değinen Dönmez, 2023 sonunda yüzde 15 tasarruf hedefinin gerçekleştirilmesi durumunda elde edilecek tasarruf miktarının yıllık 870 milyon lira olacağını kaydetti.

Yüzde 69 dışa bağımlı

Öte yandan Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakan Yardımcısı Alparslan Bayraktar, Türkiye’nin iklim değişikliği ile mücadelesinde formülün “yenilenebilir enerji” olduğunu söyledi. Bayraktar, Akkuyu’da dört nükleer reaktörün devreye girmesiyle 43 milyon ton karbon emisyonu salınımının önleneceğini açıkladı. Türkiye’nin birincil enerji tüketiminde yüzde 14’lük tasarruf hedeflediğini, son 4 yıldaki, 4.8 milyar dolarlık yatırımla 1.2 milyar dolar tasarruf sağlandığını bildirdi.
Bayraktar, TBMM İklim Araştırma Komisyonu’nda Türkiye’nin enerjide yüzde 69 oranında dışa bağımlı olduğunu, son 20 yılda elektrik talep artışının üç katına çıktığını kaydetti.

Bayraktar, “Kurulu gücümüz 32 bin megavatlardan 97 bin megavatlara geldi. 2021 Mart sonu itibarıyla yenilenebilir kurulu gücümüzün de toplam kurulu güç içindeki payı yüzde 52’leri buldu. Bu, tüm zamanların en yüksek rakamı. Yani Türkiye’deki elektrik kurulu gücünün her iki biriminden biri yenilenebilir kaynaklardan oluşuyor” dedi.

‘Avrupa’da 5’inci olduk’

Alparslan Bayraktar, iklim değişikliği ile mücadelede formülün yenilenebilir enerjini olduğunun altını çizerek şunları söyledi:

“2020’ye kadarki yenilenebilir yatırımların getirdiği yaklaşık 72 milyon tonluk bir karbon emisyonunun azaltımını sağlamış olduk. Türkiye, İngiltere’yi geçerek dünyada yenilenebilir enerji kurulu güç kapasitesinde 12. sıraya çıktı, Avrupa’da da 5. sıraya yükselmiş durumda. Jeotermalde zaten Avrupa’da 1., hidrolikte de Norveç’ten sonra 2. sıradayız. Yenilenebilir enerjide 2023 hedefleri, mevcutta 7 bin megavatlara varan güneş kurulu gücünü 10 bin megavata, rüzgârda yaklaşık 12 bin megavata çıkmak, hidrolik kaynaklarda 32 bin megavatı aşmak, jeotermal ve biyokütlede de 3.400 megavat kurulu güce erişmek olarak konulmuş durumda.”

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot