Haberler

24/07/2020

Karadağ’da 1,22 milyar Avro değerinde üçüncü destek paketi kabul edildi

Karadağ’da 1,22 milyar Avro değerinde üçüncü destek paketi kabul edildi
24/07/2020

Karadağ’da 1,22 milyar Avro değerinde üçüncü destek paketi kabul edildi

Küresel Ekonomi

Karadağ Başbakanı Duşko Markoviç'e göre, Karadağ Hükümeti, vatandaşları ve işletmeleri desteklemeyi ve dört yıllık bir dönemi kapsayan 1,22 milyar Avro değerindeki koronavirüs pandemisinin sonuçlarını hafifletmeyi amaçlayan üçüncü ekonomik önlem paketini kabul etti.

Sn. Markoviç, Karadağ Hükümeti üçüncü önlem paketini kabul ettikten sonra düzenlenen bir basın toplantısında “Salgının başlangıcındaki zorluklarla başarılı bir şekilde mücadele ettikten ve salgının ilk günlerinde iş sektörüne ve vatandaşlara yeterli ekonomik destek önlemleriyle yanıt verdikten sonra, önlemleri birinci ve ikinci çeyrekte uygulayarak, üçüncü önlem paketini bugün sahip olduğumuzdan daha elverişli bir ortamda benimseyeceklerini ümit ettiklerini” belirtti.
 
Sn. Markoviç, finansal sistemin istikrarına müdahale etmeden, böylesine büyük bir tahsisin mali açıdan sürdürülebilir bir şekilde yapılması gerçeğinin ne kadar önemli olduğunu söyledi.
 
Sn. Markoviç’e göre, planlanan ekonomik stratejiyi uygulamak için Karadağ Hükümeti bir dizi yasama müdahalesi hazırladı. Bunlar İnovasyon Faaliyeti Kanunu ve Araştırma ve İnovasyonun Geliştirilmesi Teşvik Kanunu olmak üzere iki yeni yasanın kabul edilmesinin yanı sıra Katma Değer Vergisi Kanunu ve Enerji Kanunu olan diğer iki önemli mevzuatta yapılacak değişikliklere yönelik temel müdahaleler içermektedir.
 
Sn. Markoviç, yeni ekonomik stratejinin, ekonomi, şirketler ve girişimcilerin yanı sıra çalışan insanlar, emekliler, refah faydalanıcıları ve tüm vatandaşlar için kesinlik ve öngörülebilirlik sağlayacak dört yıllık dönemi kapsadığını da sözlerine ekledi.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot