Haberler

27/07/2020

TURAB Yatırımcılar İçin Lübnan Ülke Toplantısı Düzenledi.

TURAB Yatırımcılar İçin Lübnan Ülke Toplantısı Düzenledi.
27/07/2020

TURAB Yatırımcılar İçin Lübnan Ülke Toplantısı Düzenledi.

İş Dünyası

Web üzerinden gerçekleşen toplantıya Türkiye'nin Lübnan Beyrut Büyükelçisi Hakan Çakıl, Beyrut Ticaret Müşaviri Ümit Sezer, TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan, TURAB Genel Sekreteri Erkan Ak, TURAB Fas ve Lübnan temsilcileri, üyeleri ve iş dünyasının temsilcileri katıldı.

TURAB Genel Başkanı Canan Sunay, yaptığı açılış konuşmasında Covid 19'un tüm dünya ülkelerini ekonomik anlamda zor duruma soktuğunu ve pandemi sonrası yeni dünya düzeninde ekonominin iyileştirilmesi için ülkelerin bazı adımlar attığını ifade etti. Daha önce Fas ülke toplantısı,  şimdi de Lübnan ülke toplantısını da bu amaçla yaptıklarını ve yatırımcılar için sunulan fırsat, avantaj ve dezavantajları yetkili ağızlardan dinleyeceklerini söyledi.     

Türkiye'nin Lübnan Büyükelçisi Hakan Çakıl, toplantıda yaptığı konuşmada,  Lübnan'da bir döviz sorunun yaşandığını ve bunun yatırımcı ve ihracatçı için önemli bir sorun olduğunu ifade etti. Özellikle pandemi sürecinde ekonomik anlamında  ülkenin ciddi sorun yaşadığını ifade etti. Çakıl, " İhracatçılarımızın paralarını alabilmeleri için ikili bir mekanizma lazım. İki ülke makamları bir araya gelir ve anlaşma sağlanır ama bu duruma Lübnan'la biraz uzağız. Türkiye işbirliğine çok istekli ama bizimle işbirliğine yanaşmıyorlar. Lübnan'da ihracat için pazar var. Yalnız paranın tahsilatında sıkıntılar mevcut.  Bazı Lübnan'lı iş adamları para hareketlerini buraya çekebilir. Ülkede yaşanan bu sıkıntıyı aşmak için işbirliği yapabiliriz"  şeklinde konuştu.

Beyrut Ticaret Müşaviri Ümit Sezer, toplantıda bir Lübnan sunumu gerçekleştirdi.

6.1 milyonlu Lübnan'ın yoksulluk sınırı altındaki nüfus oranı yüzde 40 olduğunu, açlık sınırı altındaki nüfusun da yüzde 22 olduğunu belirtti. Ülkede enflasyon yüzde 27'lerde seyrettiğini ve işsizlik oranının da yüzde 30larda olduğunu ifade etti.  Ülkenin ilk 4 aydaki ihracatının 1.08 milyar dolar , ithalatının da 3.67 milyar olduğunu söyledi. Özellikle tüm dünyayı etkisi altına alan COVİD 19 salgınında ekonomik anlamda büyük olumsuzlar hissettiğinin altını çizdi. Ülkede pandemi süreci dikkate alındığında son verilerle 1185  vaka, 36 ölüm ve 12 yeni vaka ile  bu süreci başarı ile geçirdiğini söyledi ve 1 temmuz itibariyle sınırların açıldığını sözlerine ekledi.

Üretimin pek olmadığı ülkenin diğer ekonomik verileri hakkında bilgiler sunan Sezer," Lübnan'ın  ihracat rakamlarına bakıldığında 2019 yılında en çok ihracatta bulunduğu ilk dört ülke İsviçre, BAE, Suudi Arabistan ve Suriye olurken Türkiye 61 milyon dolarla 13. sırada yer alıyor.İthalatta ise ilk dört ülke ABD, ÇHC, Yunanistan ve Rusya Federasyonu olurken Türkiye 939 milyon dolarla 7. sırada yer alıyor." dedi

Sezer, Lübnan'da Türk firmalarının kurduğu yüzer elektrik santralleri ile ülkenin elektrik ihtiyacının sağlandığını, ayrıca ülkenin en büyük yatırım projelerinden biri olan Bisri Barajı'nın Dünya Bankasının finansmanı ile Türk firmaları tarafından inşa edileceğini sözlerine ekledi ve

"Lübnan'ın en çok ithal ettiği ürünler arasında fuel-oil, uçak yakıtı ve Motorin, Benzin ve altın geldiğini ifade eden Sezer, " Türkiye'nin Lübnan'a ihracatında  fuel-oil, uçak yakıtı ve Motorin, Benzin, demir çelik ve balık yer almakta. Lübnan'ın buna karşılık dünyaya özellikle altın ve elmas ihracatı ilk iki sırayı almakta. Türkiye Lübnan'dan fosforik asit, kıymetli metal kapmaları, patates flokonları, kabuklu meyveler, plastik döküntü ve hurdaları  ve mısır vb.. yer almakta." dedi

Lübnan'da özellikle İsrail menşeyli mallara boykot uygulanmakta olduğunu belirten Sezer, Lübnan'ın DTÖ'ye üye olmadığını ve açık pazar politikası uyguladığını, tüm ürünlerde yüzde 3 ek vergi 18 başlıkta 5 yıl süreli vergi artışı getirildiğini, herhangi bir sektörde teşvik ve sübvansiyon uygulanmadığını sözlerin ekledi.

Sezer, sunumunda son olarak yatırım yapmak isteyenler için, potansiyel ürünler, fırsatlar ve avantajlara değinerek, bunların  " Gıda ürünleri, ilaç, Ro Ro hattının bulunması, olumlu Türk malı imajı, fiyat kalite avantajı, coğrafi ve kültürel yakınlık, diaspora- Lübnan pazarının  vitrin işlevi ve önümüzdeki dönem yapılacak alt yapı çalışmalar" olduğunu söyledi ve " markalaşmaya, etiket ve ambalaj hususlarına dikkat edilmesi gerektiği, kalite ve fiyat konusunda piyasanın takip edilmesi, az sayıda büyük ithalatçının olduğu pazarda alıcılarla birebir temas sağlanması ve uzun vadeli planlama yapılması önerilerinde bulundu ancak ülkede yaşanan döviz sorununa karşı dikkatli olmaları gerektiğini söyledi.

MTSO Başkanı Ayhan Kızıltan da Lübnan ile ikili ilişkilerin geliştirilmesi ve sorunların açılması için her türlü işbirliğine hazır olduklarını söyledi.

Sunumların ardından soru cevap bölümüne geçildi.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot