İş Kültürü

Arjantin

Arjantin İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Ülke ve Kültürü Hakkında Genel Bilgi

Dünya Bankası “Doing Business Arjantin Raporu”na göre, Arjantin 190 ülke arasından iş yapma kolaylığı açısından 126. sırayı almıştır. Bu bakımdan Arjantin; Meksika, Şili, Kolombiya ve Brezilya gibi Latin Amerika’nın diğer önemli ülkelerinin aşağısında, bölge ortalamasının ise bir miktar üzerinde yer almaktadır.

Anılan raporda, iş yapma prosedürlerine yönelik olarak Arjantin’in “Azınlık Statüsündeki Yatırımcıları Korumak”, “Sözleşmeleri Yerine Getirme”, “Kredi Alma Kolaylığı” gibi alanlarda diğer alanlara göre daha iyi performansı gösterdiği görülmektedir.

Arjantin’de 16 farklı döviz kuru kullanılmakta olup resmi ve serbest kur arasında büyük fark bulunmaktadır.

İş seyahatiniz sırasında beraberinizde getireceğiniz dövizin serbest kurdan bozdurulması uygun olacaktır.

 

Tanışma & Selamlaşma

Diğer ülkelerin aksine, kartvizitlerin değişimi konusunda karışık bir davranış biçimleri yoktur.

Sadece kartviziti aldığınızda, bir an için kartı inceleyip, teşekkürlerinizi ifade etmeniz beklenir.

İş kartınızın bir yüzünün İngilizce diğer yüzünü İspanyolca dilinde bastırmanız artı değer getirebilir.

 

Dil

Arjantin’de bütün dokümanlar ve kayıtlar kanuni olarak delil teşkil edebilmesi için İspanyolca hazırlanmalıdır. Birçok Arjantinli temel İngilizce bilgisine sahip olmakla beraber ülkede uzun dönemli iş yapmak isteyenlerin İspanyolca bilgisine sahip olmaları gerekmektedir. Zira kartvizitlerden raporlar ve broşürlere kadar her şey İspanyolcadır.

İngilizce iş dili olarak kullanılmakla birlikte iş görüşmelerinde İspanyolca tercümana ihtiyaç duyulup duyulmayacağının önceden teyit edilmesi önem arz etmektedir.

 

Vücut Dili

Kısa konuşma ve sık sık gülümseme karşılıklı güveni sağlamak açısından önemlidir.

Arjantinlilerle ilk tanışmanızdan hemen sonra şaka yapmanız yanlış bir davranış biçimi olur. Birisini veya herhangi bir olayı ciddiye almamak hoş karşılanmamaktadır.

Bir toplantı odasına girdiğinizde nereye oturacağınız gösterilinceye kadar bekleyiniz.

Geleneksel olarak en yüksek seviyedeki katılımcılar birbirlerinin karşılarına gelecek şekilde otururlar.

Hiyerarşi, Arjantin kültürünün önemli bir parçası olup, kıdemli yöneticiler ve yüksek statüdeki kişilere daha fazla saygı gösterilmektedir.

Arjantin

Kurumsal Kültür

İhracatçılarımızın Arjantin pazarına girişte başarılı olmaları için; pazarı yerinde ziyaret etmeleri, potansiyel müşteriler ile yüz yüze görüşmeleri büyük önem arz etmektedir.

İş görüşmelerinden önce randevu almak gereklidir. Görüşmeler kişisel bağlantılara bağlıdır. Firmanın isminden çok kiminle bağlantı kurulduğuna değer verilir. İş bağlantılarında süreklilik ve güvenilirliği sağlamak çok önemlidir.

Arjantinliler geleneksel olarak izinlerini yaz sezonu olan Aralık, Ocak ve Şubat aylarında alırlar. Dolayısıyla ülkeye iş seyahati düzenlemek için en uygun aylar Mart, Nisan-Kasım arasındaki aylardır.

Lokantalar için akşam yemeği saati en erken 8.30 olup 9.30 ‘dan itibaren servis yoğunlaşmaktadır.

Her koşulda iş göreceli olarak yavaş adımlarla ilerlemektedir. Arjantin’de yoğun bir bürokrasi sebebiyle her kararın birçok kişi tarafından onaylanması gerekebilir. İşlemlerinizin sonuçlarına ulaşabilmeniz için birçok defa seyahat etmeniz gerekebilir. Bu nedenle, bu ülke ile iş insanlarımızın sabırlı olması büyük önem taşımaktadır.

Ürününüzü aşırı derecede övmekten kaçınınız.

Sabırlı olunuz ve işinizle ilgili olarak daha detaylı çalışma yapmaya çalışınız.

Okula devam etme oranı kadınlarda erkeklerden daha fazladır. Ayrıca kadın, politika ve iş alanında liderlik pozisyonlarına da sahiptir.

Karar verme sürecinde en son sözü kıdemli yönetici söyler. Arzu edilen, sizlerin iyi ilişkilerinizdir, ürününüzün kalitesi veya sunulan hizmet ise ikinci plandadır.

Her seferinde şirket temsilcinizin değiştirilmesi kötü bir durum oluşturabilir. Çünkü işe başlamadan önce yeni bir ilişkinin tekrar oluşturulması gerekebilir.

Kontratın tamamı imzalanmadıkça, her bölüm yeniden görüşmelere tabi tutulabilir.

Arjantin’de, alanınızdaki en yüksek seviyeli kişilerle ilişkiye “enchufado” denir ve bu kişiler vasıtası ile iletişime geçmeniz iyi bir strateji olacaktır. Eğer devlet ile bir iş ilişkiniz varsa, herhangi bir görüşme yapmadan önce Arjantin’de bir aracı bulmanız önerilmektedir.

Arjantin’e sezonun iyi zamanında gidilecekse, otel rezervasyonlarınızı iyi kontrol ediniz., çifte rezervasyonlar olabilir.

Bütün iş ilişkilerinizde zamanında olma takdir görmekte ve ziyaretçilerden de bu davranış beklenmektedir. Buna rağmen Arjantinli ortaklarınızın bazı durumlarda 30-45 dakika kadar geç geldiğini gözlemleyebilirsiniz.

Arjantinli yöneticiler gece saat 10:00’a kadar işyerlerinde kalabilirler. İş toplantıları için en uygun zaman dilimi akşam 20:00 civarındadır.

Eğer bir eve davet edildiyseniz, davete bir miktar geç gitmeniz daha iyi olur. Zamanından önce varmak iyi karşılanmayabilir.

Arjantinli ortağınızın vaktinde gelmesini istiyorsanız “tam vaktinde” anlamına gelen “en punto” diyebilirsiniz.

 

Kıyafet

Latin Amerika ve Avrupa kültürlerinden etkilenen Arjantin’de iş kıyafetleri, görünüş ve genel yaklaşım gösterişsiz olmalıdır.

 

Yerel Saat

Arjantin ile Türkiye arasındaki saat farkı -6 saat olup, örneğin Türkiye'de saat akşam 18.00 iken Arjantin’de saat öğleden sonra 12.00’dir.

 

Pasaport ve Vize Uygulaması

1992’de iki ülke arasında imzalanan Vize Muafiyeti Anlaşması çerçevesinde Arjantin, Türk vatandaşlarına vize uygulamamaktadır. 3 aya kadar girişlerde vize gerekmemektedir.

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının 3 aya kadar olan giriş çıkışlarında Arjantin vizesi alması gerekmemektedir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot