İş Kültürü

Avusturya

Avusturya İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Avusturya’da unvanlara çok önem verilmekte olup, tüm unvanların ve pozisyonların kartvizitlerde görünür olmasına dikkat edilir. Yeni tanışılan muhataplarla iletişim kurarken ilk etapta unvan ve soyadıyla hitap edilmektedir.

 

Kurumsal Kültür

Avusturya’da iş kültürü güven ilişkisi odaklıdır. Avusturyalılar güven duydukları muhataplarıyla fiyata veya maliyete odaklanmadan yıllarca iş yapabilmektedir. Avusturyalılar iş dünyasında samimiyete önem verirler. Bir iş görüşmesinde sözleşme şartlarını konuşmadan önce konuştukları firmayı ve firma temsilcilerini kişisel olarak tanımaya çalışırlar. Bu bağlamda, iş görüşmelerine başlamadan önce yapılan sohbet kıymetlidir.

Avusturyalılar eleştirilerini satır aralarında dile getirebilirler. Zira, çok doğrudan ve düpedüz bildirilen görüş ifadeleri nezaketsiz olarak algılanabilir.

Avusturya’da çalışma saatleri değişiklik arz edebilmekte olup, şirket ve kurumların birçoğu cuma öğleden sonra çalışmamakta veya daha erken saatte kapatmaktadır.

Avusturya’da çalışma dili esas olarak Almanca olmakla beraber, İngilizce iş yaşamında geçerli bir dildir.

Avusturya

Zaman Yönetimi & Profesyonellik

Avusturyalılar iş yaparken oldukça disiplinli ve kural odaklıdır. Örneğin, bir ürün alımı sırasında sözleşmede belirtilen tarihlerde malın teslim edilmesi beklenmekte olup, tarihlerde esneklik sağlanmayabilir. Ürünlerin geç teslim edilmesi veya sözleşme şartlarına aykırı hareket edilmesi güven ilişkisine zarar verdiği için iş ilişkisine zarar verir.

Avusturyalılar iş yaşamında dakik olmaya önem verirler. Toplantılara veya iş görüşmelerine 5 dakika önce gitmek normal kabul edilmekte olup, 5 dakikadan fazla bir görüşmeye gecikme durumu olması halinde muhatap kişiye bilgi verilmesi veya açıklama yapılması beklenmektedir. Aksi takdirde, Avusturyalı şirketin veya kişinin ciddiye alınmadığı algısı oluşabilir ve bu durum iş yaşantısındaki güven ilişkisine zarar verir. Randevuların son dakika iptal edilmesi olumsuz algılanır.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot