İş Kültürü

Azerbaycan

Azerbaycan İş Kültürü

İş Kültürü

Ülke ve Kültürü Hakkında Genel Bilgi

Azerbaycan Türkleri, sıcakkanlı, misafirperver ve dost canlısı, geleneksel bir toplumdur. Bu yüzden işbirliklerinin kurulmasında kişisel iletişim ve karşılıklı güvenin oluşturulması önemlidir. Azerbaycan ve Türkiye arasındaki kardeşlik bağı düşünüldüğünde, bu konuda diğer ülkelere göre önde olunduğu söylenebilir.

 

Tanışma & Selamlaşma

Azerbaycan Türkleri sıcak ve dostça selamlaşmayı sever. 

Görüşme sırasında her zaman aile, sağlık ve iş hakkında soru sorularak giriş yapılır. Muhataplar aynı yaştaysa veya yakın tanıdıklarsa o zaman birbirine direk isimle hitap edilir. Kişiyi iyi tanımıyorsanız, adının ardından uygun bir unvan kullanın; kadınlar için "hanım", erkekler için "bey".

Gençler her zaman yaşlı insanlarla selamlaşmaya başlar.

 

Vücut Dili

Azerbaycanlılar göz teması kurarak konuşurlar.

 

Kurumsal Kültür

Azerbaycan'da bir toplantı düzenlemek için şirketinizi, geçmişinizi ve ziyaretinizin amacını özetleyen bir tanıtım mektubu gereklidir. Anlaşılır olabilmesi için bu tür yazışmaların Azerbaycan Türkçesine çevrilmesi her zaman iyi bir fikirdir. Bu jest aynı zamanda karşı tarafın gözünden size daha sıcak bakılmasını sağlayabilir.

Azerbaycan kültürü oldukça resmi olduğundan, toplantılarda uyulması gereken belirli bir protokol vardır, bu da Azerbaycanlıların statü, ünvan, önce oturan, odaya ilk giren vb. konularda hassas olma eğiliminde oldukları anlamına gelir. Rehberlik edeni takip etmek en iyisidir.

Nezaket önemlidir ve bu ilişki kurma sürecinin önemli bir parçasıdır.

Müzakereler genellikle çay eşliğinde yavaş bir şekilde ve farklı konulara değinilen genel bir sohbet ile başlayabilir. Ancak bu durum, iş ilişkinizin geleceği açısından önemli olabilir. Eğer güzel bir uyum sağlayamazsanız, birlikte iş yapma şansınız zayıflayabilir.

Azerbaycanlılar bunu bir samimiyet göstergesi olarak gördükleri için konuşurken her zaman göz teması kurulması faydalı olacaktır.

Kartvizit alışverişi normal bir davranıştır. Günümüzde iletişim bilgilerini paylaşmanın temel yolunu oluşturduğundan, yanınıza bol miktarda kartvizit bulundurmak yararlı olacaktır.

Azerbaycan

Sofra Adabı

Buluşmaya tam saatinde varılması mutlaka gözetilen bir husus değildir. Öngörülen süreden 15-20 dakika sonrası da buluşma yerine gelinmesi sosyal olarak kabul edilebilir bir durumdur.

Rahat ama şık giyinin.

Çok sayıda insan varsa herkesle el sıkışın.

Sofra adabı oldukça resmidir. Tereddüt içindeyseniz başkalarının ne yaptığını izleyin.

Oturmaya davet edilene kadar ayakta kalın. Belirli bir yer gösterilebilir.

Yemek yerken dirseklerinizi masadan uzak tutun ve ellerinizi masanın üzerinde tutun.

 

Kıyafet

Resmi iş görüşmelerinde erkekler takım elbise, kadınlar ise etek ve bluz gibi daha resmi giyim tarzını tercih eder.

 

Hediye

Azerbaycan Türkleri çoğunlukla doğum günleri, düğünler ve yıldönümleri için hediye alışverişinde bulunurlar.

Bir hediyeyi isteksizce kabul etmeden önce en az iki kez reddetmek adettendir. Her zaman alınan hediyenin çok fazla olduğu konusunda ısrar edin ve verenin hiçbir zahmete girmemesi gerektiğini karşı tarafa bildirin.

Bir Azerbaycanlının evine akşam yemeğine davetliyseniz, ev sahibine çiçek veya pasta götürün. Satın aldığınız mağazadan hediye paketi yapmasını isteyin. Misafirperverliğe küçük bir hediye ile karşılık vermek kibarlık olarak kabul edilir.

Daima tek sayıda çiçek verin. Çift sayılar cenazelerde kullanılır.

Hediyeler genellikle alındığında açılmaz.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Bilindiği üzere Türkiye Türkçesi ile Azerbaycan Türkçesi çok yakın iki dil olduğundan ortak sözler çok fazladır. Lakin her iki dilde bir birine zıt anlam ifade eden bazı kelimeler var ki, Azerbaycan’ı ziyaret ederken bunların kullanımına dikkat edilmesi gerekmektedir.

Ayrıca, “Azeri” kelimesi yerine, “Azerbaycan Türkü” veya “Azerbaycanlı” ifadelerinin kullanılması tercih edilmelidir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot