İş Kültürü

Bahreyn

Bahreyn İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Bahreyn’de tanışma esnasında el sıkışılır. İlk tanışmada öpme adeti yoktur. Belli bir samimiyet seviyesinden sonra arkadaşlar ve aile arasında selamlaşırken kadınların kadınları, erkeklerin de erkekleri öpmesi görülmektedir.

Bazı kadınlar erkeklerin, bazı erkekler de kadınların elini sıkmazlar. Böyle bir durumda eli kalbe götürerek selamlama yapılır.

Selamlaşma sırasında Türkiye’de de kullanılan “Selamun Aleykum” ile başlanması, mümkünse birkaç kelime Arapça hal hatır sorulması (“Keyfe halikum?” veya “Keyfel hal?” – nasılsınız?) önerilir. Araplar birkaç kelime ile de olsa dillerinin konuşulmaya çalışılmasından memnun olurlar. Bahreyn vatandaşlarının neredeyse tamamı Türkiye’ye pek çok kereler gitmiştir ve genellikle onlar da sizlerle tanışma esnasında birkaç kelime Türkçe konuşmaya çalışır.

Kartvizit değişirken kartınızı iki elinizle tutarak nazik bir şekilde karşı tarafa vermeniz; karşı tarafın kartını alınca bir süre incelemeniz; toplantı süresince de masada önünüzde bulundurmanız uygun olacaktır.

Bahreyn

Kurumsal Kültür

Bahreyn vatandaşları için yüz yüze görüşmeler önemlidir. İş ilişkisinden önce dostluk ve güven ilişkisinin tesisine önem verirler. Bahreyn vatandaşları çoğunlukla Türkiye’yi seven insanlardır ve toplantı başlamadan önce Türkiye hakkında güzel sözler söylerler. Sizlerin de toplantı öncesi Bahreyn hakkında bilgi edinerek ülkenin çeşitli alanlardaki başarılarından veya ülke ve ülke insanı hakkındaki diğer olumlu izlenimlerinizden bahsetmeniz sıcak bir ortam oluşmasına katkıda bulunacaktır.

Bahreyn Arap coğrafyasında iş disiplini yüksek ülkelerdendir ve toplantı zamanlarına önemli bir sorun olmadıkça çoğunlukla uyarlar. Üzerine anlaşılan zamana riayet etmeniz, zorunlu durumlarda 5 dakikayı aşan bir bekletme olacaksa arayıp haber vermeniz, sebebi açıklayarak özür dilemeniz önerilir.

Diğer Arap ülkelerinde olduğu gibi Bahreyn’de çalışma saatleri, hafta sonu tatilleri Türkiye ile farklılıklar göstermektedir. Görüşme ayarlanmadan önce bu farklılıklar hakkında bilgi edinilmesi önerilir.

Araplar ikram yapmayı severler. İkramın reddedilmesinden hoşlanmazlar. Toplantı sırasında yapılan ikramları kabul etmeniz önerilir.

 

Hediye

Bahreyn’de devlet görevlilerinin hediye kabul etmesi yasaktır. Her seviyedeki devlet görevlileri, küçük hediyeleri bile kabul etmezler. Ancak özel sektördekilerin kendi aralarında hediyeleşme yaygındır. Hediyeyi reddetmenizi hoş karşılamazlar. Genellikle ilk görüşmede hediye adeti yoktur. Ancak Türkiye’nin kültürel özelliklerini yansıtan, maddi değeri yüksek olmayan küçük hediyeleri ilk görüşmede veya sonraki görüşmelerde de vermeniz uygundur.

 

Kıyafet

Bahreyn’de iklim çok sıcaktır ancak her yerde klima olduğundan gittiğiniz toplantılarda mekan sıklıkla fazla bile soğutulmuş olacaktır. Toplantılara erkeklerin koyu renk takım elbise ile, kadınların da takım elbise (dar pantolon olmadığı sürece pantolon takımlar da olabilir) veya diz altı uzun etek ile katılması önerilir. Gerek kadınlarda gerekse erkeklerde dekolte kıyafetler, şortlar, mini etekler ve benzeri kıyafetler hoş karşılanmaz.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot