İş Kültürü

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Arap Emirlikleri İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

İş görüşmelerinde ve sosyal aktivitelerde erkeklerle tanışma ve ayrılma sırasında el sıkışmak önemlidir. Kadınlarla selamlaşmada inisiyatif karşı tarafa bırakılmalıdır.

Öte yandan, bulunulan mekana yaşça büyük ve statüce yüksek kişiler girdiğinde ayağa kalkmak ve rütbece yüksek birisinin karşısında bacak bacak üstüne atmamak gerekir.

 

Vücut Dili

BAE kültüründe yemek, bir şeyi uzatmak veya insanlara dokunmak için genellikle sağ el kullanılmaktadır.

Yetişkinleri baş ya da el işaretiyle çağırmak nezaketsiz bir üsluptur. Tek parmak, jest için kullanılmaz.

 

Kurumsal Kültür

BAE’nin resmi dili Arapça olmasına rağmen iş dünyasında ağırlıklı olarak İngilizce konuşulmaktadır. Bu bağlamda, kullanılacak kartvizitin bir yüzünün Arapça diğer yüzünün İngilizce olması yararlıdır. Ayrıca, firma broşür ve diğer promosyon malzemelerinin Arapça ve İngilizce olması etkili tanıtım açısından fayda sağlar.

Kartvizit değişimi sağ veya iki elle yapılırsa, karşı tarafa olan saygıyı gösterir. BAE vatandaşları (Emirati) genelde cep telefonlarını paylaşmak istemezler. Kartvizitte yoksa ısrarcı olmayacak şekilde cep numarası istenebilir.

İş görüşmelerine ve sosyal aktivitelere katılımda dakik olmaları beklenir. Dolayısıyla, olası bir gecikme halinde karşı taraf mutlaka telefonla aranıp, bilgilendirilmelidir. Ancak, Emiratiler dakiklik konusunda daha esnek olabilmektedirler.

İş görüşmeleri esnasındaki konuşmalar, gelen diğer misafirler ve telefon görüşmeleri nedeniyle kesintiye uğrayabilir. Bu gibi durumları sabırla karşılamak önemlidir.

BAE’de karar süreci uzun sürebilmektedir. Ancak, sebat etmek başarıya giden yolu hazırlar.

Emirati işadamlarının, iş öncesinde, muhataplarını kişisel olarak da tanımak istemeleri muhtemeldir. Bu çerçevede, iş görüşmeleri öncesinde yapılabilecek uzun sohbetler normal karşılanmalı ve uzun, ayrıntılı iş görüşmelerine hazırlıklı olunmalıdır.

Bir iş görüşmesi talebinden önce bir bankadan veya ortak tanıdıktan referans mektubu alınması, talebin kabul edilmesi olasılığını artırır.

İletişim aracı olarak, e-posta yazışmalarının yanı sıra “WhatsApp” da yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu kapsamda, firma temsilcilerine, telefonla irtibattan önce, WhatsApp kanalıyla müsaitlik durumlarının sorulması yararlı olabilir. Pek çok firma temsilcisi telefonuna cevap vermeyebilir ancak WhatsApp mesajlarına dönüş daha sıktır. Ancak, WhatsApp sesli ve görüntülü arama özelliklerinin BAE’de çalışmadığı göz önüne alınmalıdır.

Ayrıca, Linkedin BAE’de çok yoğun bir biçimde kullanılmakta olup muhataplara ulaşılarak bağlantı kurulması bakımından oldukça önem taşımaktadır.

Birleşik Arap Emirlikleri

Sofra Adabı

BAE’de iş görüşmeleri esnasında içecek, tatlı veya Arap kahvesi ikram edilebilir. Bu ikramlardan hiç alınmaması saygısızlık olarak değerlendirilebilir.

BAE’de iş görüşmeleri, profesyonel iş ağı (network) vb. aktivitelerin çoğu otel ve restoranlarda gerçekleştirilir. Genellikle önemli toplantıları öğle veya akşam yemeği takip etmektedir. Özellikle Ramazan ayındaki iftar ve sahur programları iş hayatının önemli birer parçasıdır. Bu tür davetlere icabet faydalıdır.

Yiyeceklerin Emiratiler tarafından elle yenildiği durumlar olabilmektedir. Bu gibi durumlarda, BAE kültürüne saygı göstergesi olarak, yiyeceklerin elle yenilmesi hoş bir jest teşkil edebilir.

 

Kıyafet

BAE’de iş görüşmelerinde erkeklerin takım elbise, kadınların ise takım elbisenin muadili şekilde kıyafet giymesi beklenir.

Kadınların ve erkeklerin kamuya açık alanlarda giyecekleri eteklerin/şortların en az diz boyunda olması beklenmekte; mayo giyimine ise yalnızca plaj, su parkları ve havuzlarda izin verilmektedir. Özellikle cami ziyareti sırasında turistlerin dini normlara uygun giyinmesi gereklidir.

 

Hediye

BAE kültüründe hediyeleşmek makbul bir davranış olup, iş görüşmelerinden başarılı neticeler elde etmek bakımından fayda da sağlayabilmektedir. Bu bağlamda, Türk tatlıları ve Türk kültürüne ait nesneler uygun hediye tercihleri olabilmektedir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

BAE’de aşağıdaki kurumların resmini veya videosunu çekmek (fotoğraf makinesi veya cep telefonuyla) kesinlikle yasaktır: askeri tesisler, limanlar, havalimanları, saraylar, kamu görevlileri ve binaları, büyükelçilik binaları, sanayi tesisleri, petrol ve doğalgaz tesisleri, köprüler.

Fotoğraf çekme yasağına dair uyarı levhaları bulunmasa bile bu kurallara titizlikle uyulması gerekmektedir.

BAE’de tüm sokaklar akıllı kamera sistemiyle izlenmektedir. Fotoğraf ve video yasağı ihlal edildiği takdirde fotoğraf makinası veya cep telefonuna el konulmakta, çoğu halde şahıs gözaltına alınmakta ve hakkında yasal süreç başlatılmaktadır. Fotoğraf ve video yasağı ihlali için 6 aya kadar hapis ve 500.000 AED‘ye kadar para cezası verilebilmekte, şahıs daha sonra sınır dışı edilmektedir.

Aynı şekilde, izni olmadan kişilerin fotoğraflarını çekmek veya yayınlamak da yasaktır. Fotoğrafı yayınlanan (herhangi bir internet platformunda) kişilerin şikâyet etmeleri halinde, ciddi yasal sorunlarla karşılaşılabilmektedir.

BAE kültüründe kişilerin davranışlarına ve bu kapsamda el/kol hareketlerine dikkat edilmektedir. Konuşma sırasında veya iletilen bir mesajda kullanılan hakaret içeren sözler para ve/veya hapis cezasına çarptırılma veya sınır dışı edilme sonucunu doğurabilir.

BAE devleti ve yöneticilerine yönelik olumsuz ifadeler sarf etmemek önemlidir. Şikâyet konusu olduğunda, cezası hapistir.

BAE yasaları kişisel gizliliğin korunmasına önem atfetmektedir. Dolayısıyla, başkasına ait bir bilginin / sırrın ifşa edilmesi sonucunda, para ve hapis cezasıyla karşılaşılması olasıdır. Ayrıca, herhangi bir kişi veya kuruluşa karşı halkın nefretini artıracak ifadelerin yayınlanması da aynı şekilde BAE kanunları uyarınca suç teşkil etmektedir.

Trafikte kimseyle tartışmaya girilmemeli, el ve kol hareketleri dahi yapılmamalıdır. Farkında olmadan dahi yapılan küçük bir hareket, söylenen bir söz para ve/veya hapis cezası ile sonuçlanabilir.

Yayalar ise, karşıya geçmek için ayrılmış zebra geçişi, metro köprüleri ve istasyonları haricindeki yerlerden karşıdan karşıya geçmeleri halinde para cezasına çarptırılabilmektedir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot