İş Kültürü

Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Resmi görüşmelerde veya tanışma sırasında bazen kısaca sağ el sıkılır. Genellikle ilk önce yaşlı gence, kadın erkeğe el uzatır ve el sıkışırken göz teması çok önemlidir. Çekler herhangi bir ortama girdiklerinde muhakkak selamlaşırlar, ortamdan ayrılırken ise muhakkak vedalaşırlar.

Çekler resmi görüşmelerde hep pane/paní (bay/bayan) olarak söze başlar, kişiye soyadıyla hitap ederler. Bazen unvanlarıyla (Dr., Ing.) da hitap edebilirler.

 

Kurumsal Kültür

Çekler için dakiklik çok önemlidir, görüşmelere gecikmek saygısızlık olarak nitelendirilir. Herhangi bir gecikme durumunda önceden haber vermek büyük önem taşır. Çekler çok planlı ve programlı olduğu için randevuları haftalar öncesinden ayarlamak gerekir. Randevu için Aralık ayının ikinci yarısı ile Ocak ayının ilk yarısı pek uygun değildir. Genel olarak toplantılarını öğleden önce yaparlar ve özellikle Cuma günleri öğleden sonra toplantıya girmek istemezler. Zira Çekya, iş-yaşam dengesine çok dikkat edilen ve iş hayatının kişileri özel yaşam ve hobilerinden alıkoymamasına özen gösterilen bir ülkedir.

Çek Cumhuriyeti

Sofra Adabı

Çekler iş görüşmelerini genellikle öğle, bazen de akşam yemeklerinde yaparlar. Davet eden taraf hesabı öder. Herkese yemek servis edilene kadar ve davet eden yemeğe başlayana kadar tabağa dokunulmaz. Yemeğinizi bitirdikten sonra çatalı ve bıçağı tabağın içine çapraz olarak bırakmalısınız. ‘Dobrou chut’ yani ‘Afiyet olsun’ denmeden yemeğe başlanmaz.

 

Kıyafet

Çek iş insanları iş toplantılarında resmi kıyafet giyerler. Genellikle takım elbise tercih edilir.

İş toplantılarında genellikle hediyeleşme olmaz, ancak tanışma veya nezaket ziyaretlerinde hediye verilebilir. Çekler için masa aksesuarı veya ülkenizden getireceğiniz otantik hediyeler de ilgi çekmektedir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Toplum içinde yüksek sesle konuşmamaya dikkat edilmesinde fayda vardır. Toplu taşımada yaşlılara, çocuklara, engelli ve hamilelere yer verilmesi beklenmektedir. Bunun yanı sıra, toplu taşıma aracından inenlere öncelik verilmektedir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot