İş Kültürü

Ekvator

Ekvator İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Ülke ve Kültürü Hakkında Genel Bilgi

1809 yılında İspanya’dan bağımsızlığını ilan eden Ekvator’da nüfusun büyük bir çoğunluğunu yerli halk ve beyazlardan doğan melezler oluşturmaktadır. Ülkede resmi dil olarak İspanyolca kullanılmakla birlikte Quechua başta olmak üzere yerlilerin kendi aralarında kullandığı diğer diller de bulunmaktadır. Ekvator’da özellikle başkent Kito’da yaşayanların İspanyolcası oldukça anlaşılırdır. Sahil kesiminde bulunan kişilerin ise aksanı bulunmaktadır.

Ekvator, gerek yaşam tarzı gerekse günlük hayattaki ve iş hayatındaki bazı kurallar açısından Amerika Birleşik Devletleri’ne yakınlık göstermektedir. Bunlardan en önemlileri ölçü birimleri ve teknik düzenlemeler ile standartlardır. Ülkenin resmi para birimi ABD Dolarıdır.

Ekvator, ekonomik olarak sınıfsal farkların bulunduğu ancak toplumun her bireyinin saygı görmeyi beklediği bir ülkedir. Ekvatorlular rahat, sakin, konuşkan ve neşeli insanlardır. Doğaya, çevreye ve insanlara saygı gösterirler.

 

Tanışma & Selamlaşma

Ekvatorlular sıcakkanlı ve arkadaş canlısı insanlardır. Özellikle sahil kesiminde ve Amazon bölgesinde yaşayanlar dağlık iç bölgelerde yaşayan insanlara nazaran daha sosyal ve iletişime açık insanlardır. Başkent Kito’da bulunan ve ağırlığı memurlardan oluşan halk daha resmidir.

Ekvator’da herhangi bir yerde herhangi bir insanla konuşmaya başlamadan önce selam vermek ve özellikle günaydın, tünaydın ve iyi akşamlar ifadelerini kullanarak giriş yapmak karşıdaki insana saygı göstergesi olarak oldukça önemlidir.

Günlük hayatta insanlar yolda yürürken veya bir yerde karşılaştıklarında selamlaşırlar. Bir yere girerken izin istemek Ekvator’da dikkat edilen bir husustur.

El sıkışmak, kucaklaşmak veya yanaktan bir öpücük almak yaygın olarak kullanılan tanışma veya selamlaşma âdetleridir. Erkekler arasında el sıkışma veya kucaklaşma yaygınken, kadınlar yanaktan dostça bir öpücükle selamlaşmaktadır.

Ekvator

Kurumsal Kültür

Ekvator'da insanların genellikle iki adı ve iki soyadı bulunmaktadır. Birinci soyadı babadan ikinci soyadı anneden gelmektedir. İnsanlar iletişim için genellikle ilk isimlerini kullanırlar. Ayrıca, insanlar isimlerinin önlerinde doktor, mühendis, avukat, ekonomist gibi unvanları kullanmaya ve bununla gerek iş gerekse sosyal hayatlarında bir statü kazanmaya önem verirler.

İş görüşmelerinde Ekvatorlu iş insanları resmi ve oldukça kibardır. Görüşmeler genellikle kararlaştırılan vakitte başlamaktadır. Ekvatorlu iş insanları, tanıdık ve güvenilir kişilerle uzun vadeli işler gerçekleştirmeyi tercih ederler. Ticaret ve iş ilişkileri daha çok birbirlerine yakın insanlar arasında gerçekleştirilir. Bu nedenle, Ekvator’da iş yapmak için insanlarla iyi iletişim kurulmasında ve samimi ilişkiler oluşturulmasında fayda görülmektedir.

Ekvatorlu iş insanları çoğunlukla İngilizce bilmektedirler. Ancak, ülkeye yapılacak ziyaretlerde ve ticari ilişkilerin kurulmasına yönelik çalışmalarda ülke koşullarına hâkim ve İspanyolca konuşan bir tercüman kullanılmasında fayda görülmektedir.

Ekvatorlu firmalara ilk defa e-posta gönderilmesi durumunda firmanın dikkatini çekmek için İspanyolca e-posta gönderilmesinde fayda görülmektedir. İletişime önem veren Ekvatorlular e-postalarına kibar bir girişle başlar ve yine kibar bir şekilde selamlama ile bitirirler.

Ekvatorlular, genelde, herhangi bir konuda “hayır” demekten hoşlanmazlar ve bunu ayıp bir davranış olarak görürler. Bu nedenle, alınan yanıtın doğruluğunun ilerleyen zamanlarda teyit edilmesinde fayda görülmektedir. Yine toplantılardan ve görüşmelerden önce son defa iletişime geçip teyit edilmesinde fayda görülmektedir.

Resmi toplantılarda insanların yerlerinin önceden belirlenmesine ve insanların önlerinde isimliklerin bulunmasına dikkat edilir. Toplantıdan önce katılımcılar kendini tanıtır. Toplantıda kartvizit dağıtılması olağan bir davranıştır.

Ekvator’da ticaret yapmak için vergi kimlik numarası (RUC) gereklidir. Şirketler veya insanlar iş kurabilmek için bu numaraya sahip olmak zorundadırlar. Bu nedenle, herhangi bir firma ile iletişim kurulduğunda, şirketin araştırılabilmesi için şirketten RUC numarasının talep edilmesinde fayda görülmektedir.

 

Sofra Adabı

Ekvatorlular yemeklere katılım konusunda dakik olmaya dikkat ederler çünkü bu durum Ekvatorlular için eğitim ve saygı göstergesidir. Yemeklerde nezaket kurallarına uyulması da dikkat edilen bir konudur.

Öğle yemeği davetinde çiçek, içecek, tatlı veya kurabiye gibi bir hediye götürülmesi güzel bir nezaket göstergesidir. Birden fazla kişinin olduğu etkinliklerde insanların yerlerinin ayrılmasına ve masalarda isimlerinin bir karta yazılmasına dikkat edilir.

Davette önce etkinliğin sahibi, daha sonra misafirler oturur. Bu davranış, davet sahibine olan saygı ve takdir göstergesidir.

Resmi davetlerde ayrıntılara ve yemek masasındaki düzene dikkat edilir. Bu tür davetlerde yemek yerken konuşulması, dirseklerin veya kolların masaya konulması Ekvatorlular tarafından hoş karşılanmaz. Yemek sırasında daha fazla yemek istenmediği takdirde, davet sahibi tarafından ikram edilen bir yemeği teşekkür ederek reddetmekte bir sorun bulunmamaktadır

Yemekte tartışmalı veya politik konular hakkında konuşulması tavsiye edilmemektedir.

Konukları rahatsız etmemek için cep telefonunun sessiz konumda olması daha uygundur. Yemek sırasında gelen bir aramayı cevaplamak için masadan kalkılmasında bir sorun bulunmamaktadır.

 

Vücut Dili

Ekvator’da gerek konuşma sırasında gerekse günlük hayatta vücut dili çok önemlidir. Ekvatorlular kişinin duruşuna ve enerjik yürüme şekline dikkat ederler. Konuşma sırasında ses tonu çok önemlidir. Sakin ve yavaş konuşmak fikirlerin karşı tarafa iletilmesi açısından faydalıdır.

Bununla birlikte, Ekvatorluların kendi aralarında konuşurken kendi kelimeleri, ifadeleri ve kelime dağarcığı vardır. Bazı durumlarda, Ekvatorluların İspanyolca konuşurken İngilizce veya Ekvator yerli halkların dilinden kelimeleri kullanmaları mümkündür.

 

Hediye

Ekvator'da hediyeleşmek hoşça karşılanan bir davranıştır. Bir toplantı veya yemek davetine katılım sağlandığında hediye götürmek oldukça yaygındır. İçecek, yiyecek, gurme ürünler, çikolata, kitap, çiçek tercih edilen hediyelerdendir.

 

Kıyafet

Ekvatorlular günlük hayatlarında günlük ve spor kıyafetler giymekle birlikte, toplantılarda, önemli etkinliklerde, iş görüşmelerinde resmi kıyafetler giymeye özen gösterirler. Erkekler takım elbise giyer, kravat takarlar. Kadınlar ise etek, pantolon, gömlek, ceket gibi resmi kıyafetler giymeye özen gösterirler.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot