İş Kültürü

Filistin

Filistin İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Kurumsal Kültür

 

Filistin’de ticaret geleneksel usullerle devam etmektedir. Güven ilişkisi kurmak ilk ve en öncelikli konudur. Bu kapsamda harcanan vaktin geleceğe yatırım olarak değerlendirilmesi gerekir.

Geçmişi eskiye dayanan firmalar bulunmakla birlikte, hepsinde kurumsal yapının geliştiğini düşünmek doğru değildir. Uzun vadeli düşünen firmaların sağlıklı iş bağlantıları sonrasında tek bir firma ile uzun süre çalışmayı tercih ettiği bilinmektedir.

Filistin halkı, dostane tutumları ile hızlı bir şekilde iş bağlantıları kurmayı benimsemektedir. Firmalarımızın, Filistinlilerin acelesine kapılmadan, anlaşmaya dayalı iş yapmaları önemlidir. Ayrıca, Filistin’de aileler ticarette önemli bir rol oynamaktadır. Firmaların çoğunun aile şirketi olduğunu akılda tutmakta fayda vardır.

Filistinli tüccarların geniş bir iletişim ağı bulunmaktadır. Kurulacak iyi ilişkilerin, birçok ülkede pazara girişte fayda sağlayabileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

Filistin ile İsrail arasındaki Oslo Anlaşması sebebiyle, Filistin’in bağımsız bir gümrük yapısı bulunmamakta; vergiler ve standartlar, İsrail vergileri ve standartları ile uyumlu gitmek zorundadır.

Her iki ülke ile de Serbest Ticaret Anlaşması akdetmemiz sebebiyle, gerekli uyumluluk belgelerinin sunulmasının ardından malın Filistin’e girişine müsaade edilmektedir.

Gönderilecek malın üzerinde “Via Israil” ifadesinin bulunması önemlidir.

Ticaret Odalarından firmaların kayıtlarına, genellikle, ulaşılabilmektedir. Firma kurulumu ve tescil işlemleri kolaylıkla yapılabilmektedir.

Gazze’nin özel yapısı sebebiyle gümrükleme ve alıcıya teslimde süreler uzamaktadır. Bu sebeple, mal girişlerinde ve ödemeler konusunda sıkıntıların yaşanma ihtimalini unutmamak gereklidir.

 

Ödeme Sistemleri

Filistin’de gelişmiş bir bankacılık sistemi olmakla birlikte, sarraflar aracılığıyla alternatif ödeme kanalları da kullanılmaktadır.

Filistin

Tanışma, Sohbet ve Sofra Adabı

İlk defa tanışılan bir Filistinli ile yakın ilişki tesis etmek için, siyasi konular yerine Türk dizilerinden bahis açılması daha uygundur. Tarihi dizilerin popülerliği yüksektir. Evin hanımı ya da kızının Türkçe bilme ihtimali fazladır.

Evin en yaşlısı, sözü en çok dinlenendir.

Filistinliler Türklere sıcakkanlı yaklaşmaktadır. İlk tanışmada dahi kişisel alana girmek, öpmek ve sarılmak mümkündür. Fakat bu durum karşıdaki ile iş yapacağınız anlamına gelmemektedir.

Filistinliler misafirlerini evlerinde geniş bir sofrada misafir etmeyi sevmektedir. Filistinli misafirlerin Türkiye’ye gelmesi durumunda evde misafir edilmesi de uygundur. Filistinliler için misafirin sofrada “hem gözünü hem de karnını” doyurmak esastır. Yemeğin elle servis edilmesi ise misafire verilen değerin bir parçasıdır.

Bazı aileler daha geleneksel bir hayat biçimi tercih etmektedir. Karşı cinsten birinin sizinle tokalaşmayı tercih etmemesini saygısızlık olarak görmemek gerekir.

Kahve, Filistinliler için önemli bir detay olup ikram edilen kahvenin reddedilmesi hoş karşılanmamaktadır. Filistinli misafirlere kahve ikram edilebileceği gibi Türk çayı ikram etmek de uygundur.

Hediye

İlk kez tanışılan bir Filistinliye hediye vermek hoş karşılanır. Kurumsal hediyeler her ne kadar profesyonel görünse de Türk Lokumu başlangıçta tercih edilen hediyelerden biridir. Özellikle, yöresel hediyelerin tercih edilmesi tavsiye edilmektedir.

Bir eve giderken hediye götürmek hoş karşılanmaktadır. Evin hanımına hediye götürme âdeti yoktur, lakin kadının Filistin aile yapısında çok güçlü bir yeri olduğunu da unutmamak gerekmektedir. İlk kez gideceğiniz bir ev davetinde eşiniz size refakat etmiyorsa ve evin hanımına hediye götürülecek ise, kendi eşinizin hediyesi olduğunu ifade etmek uygundur.

Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Filistinlilerin yüksek sesle ve coşkulu konuşmalarını “bağırmak” olarak algılamamak gerekmektedir. Gerek kültür, gerekse de dil yapısı övgüde ve yergide abartılı tamlamaları beraberinde getirebilir, taraflar arasındaki rabıtaya göre durumu değerlendirmek uygun olacaktır. Sizi ve ürününüzü abartarak övmesi, iş bağlantısı kurduğunuz anlamına gelmediği gibi; olumsuz geçen bir görüşmede ses yükseltmeleri de kavga ettikleri anlamına gelmemektedir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot