İş Kültürü

Gana

Gana İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Ganalılar hem kişisel hem de iş hayatında geleneksel olma eğilimindedir. Selamlaşma ve hoş sohbetler ile el sıkışmaları, Gana'daki ticari ilişkilerin zorunlu yönleridir. Gana'yı ziyaret ederken hatırlanması gereken önemli bir gelenek, 'sağdan sola' el sıkışma geleneğidir: birkaç kişi varsa (iş unvanı veya yaşı ne olursa olsun), önce sağınızdaki kişiyle el sıkıştığınızdan emin olunması gerekmektedir. Ganalılar genel olarak güler yüzlü ve cana yakın kişilerdir.

Kartvizitler Gana'da yaygın olarak kullanılmaktadır, bu nedenle ziyaretiniz için yeterli kartvizit bulundurulması faydalı olacaktır. Bir iş ortamında tanışılan hemen hemen herkese kartvizit vermek yaygın bir uygulamadır.

 

Kurumsal Kültür

Gana'da iş yapmak için tercih edilen yöntem yüz yüze iletişimdir. Ganalılar e-posta, telefon veya faks üzerinden iletişim kurmaya alışkın olsalar da - yüz yüze iletişim, uzun vadeli iş ilişkileri kurmanın en etkili yoludur. Potansiyel iş ortaklarına kişisel ziyaretler iş yapmak uzun vadede sadık iş bağlantıları kurulmasına yardımcı olur. Ülkede resmi dil İngilizcedir ve herkes İngilizceye hakimdir. Ancak konuşma dilinde aksanları farklı olduğundan alışılması zaman alabilir. Her iki tarafın birbirini net olarak anladığından emin olunması için yazışma ile de teyit etmek gerekebilir.

Gana'yı ilk kez ziyaret edecek kişiler, farklı bir kültürel zaman anlayışı ile karşılaşacaktır. Toplantılar geç başlamakla birlikte ülkemizdeki benzer bir toplantıya göre daha uzun sürer. Bu nedenle, toplantı programları yapılırken zaman konusunda esnek olunması faydalı olacaktır. Aynı gün içinde birden fazla görüşme planlanırken toplantı sürelerinin planlanandan uzun olabileceği ve geç başlayabileceği dikkate alınmalıdır. Ganalılar, toplantının en azından ilk birkaç dakikasını hoş sohbetler yaparak geçirmeyi kibar bulurlar - birçok Ganalı için doğrudan bir iş görüşmesine girmek hoş olmayabilir.

Gana

Kıyafet

Gana'da iş elbisesi oldukça resmidir. Ganalı iş adamlarının çoğu, çalışma saatlerinde iş takımları/elbiseleri giyer. Geleneksel Ganalı kıyafetleri genellikle işten sonra sosyal işlevler için giyilir ve bazı Ganalı iş adamları iş günlerinde - özellikle Cuma günleri - geleneksel kıyafetler giyerler. Çok sıcak iklim ve yüksek nem nedeniyle Gana'da hafif giysiler yıl boyunca uygundur.

 

Hediye

Ticari görüşmelerde küçük hediye değişimi olabilir. Hediyelerin maddi değerinin yüksek olmamasına dikkat edilmelidir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot