İş Kültürü

Güney Afrika Cumhuriyeti

Güney Afrika Cumhuriyeti İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Ülke ve Kültürü Hakkında Genel Bilgi

Pretorya, ülkenin idari başkentidir. Devlet Başkanlığı ile ulusal düzeydeki Bakanlıklar ve bağlı kuruluşları Pretorya’da bulunmaktadır.

Cape Town, Parlamentonun bulunduğu yasama başkentidir.

Bloomfontein ise Yüksek Mahkemenin bulunduğu yargı başkentidir.

Eyalet sistemiyle yönetilen ülkede ayrıca 9 eyalet (Eastern Cape, Free State, Gauteng, KwaZulu-Natal, Limpopo, Mpumalanga, North West, Northern Cape, Western Cape)  bulunmakta olup, her bir eyaletin yürütme organları da ayrıdır. Ancak, ülkedeki yasal mevzuat çok büyük ölçüde ulusal hükümet tarafından geliştirilmektedir.

Ülke yabancı yatırımcılar tarafından Kıta’ya açılan bir kapı bir Pazara giriş noktası olarak görüldüğü için yatırımcılar tarafından çokça tercih edilmektedir. Halihazırda Kıta’nın en gelişmiş altyapısına sahip ülkeler arasında yer almaktadır.

Ülkede, yatırımcılar çok kültürlü bir insan grubu ile karşı karşıyadır. Bu durum ticari aktivitelere de yansımış olup ülke kendine has bir iş yapma kültürü geliştirmiştir.

11 Resmi dilin olduğu ülkede çok kırsalda olmadığınız sürece İngilizce konuşarak herkes ile anlaşabilir ve iş yapabilirsiniz. Gerek günlük hayatta, gerek ticaret hayatında, gerekse resmi temaslarda kullanılan dil İngilizcedir. İngilizceye ilave olarak Beyaz Afrikafners’lar kendi aralarında Afrikaansca olarak bilinen ve Hollandacadan türemiş bir dil kullanmaktadır.

Ülke insanı oldukça sıcak ve misafirperver özellik taşımaktadır. Misafir olarak kabul ettikleri ziyaretçileri evlerinde yemeğe davet etmeleri sıkça görülen bir olgudur.

Yerel düzeyde temsilcisi, acentesi, yerleşik ofisi bulunan firmalarımızın yerel personel kullanma şansları olduğu ve ülkeyi bizzat gözlemledikleri için piyasada daha avantajlı olabildiği görülmektedir.

Şirketlerimizin Güney Afrikalı muhatapları ile ticari faaliyete başlamadan önce Müşavirliğimiz ile temas kurmalarını öneririz.

Güney Afrika Cumhuriyeti

Kurumsal Kültür

İş yapma kültürü genel olarak karşılıklı güvene dayalıdır ve özellikle bu ülkede ticarette ilerlemek için kilit kelime sabırdır.

Ticari ilişki geliştirmek için Güney Afrikalı ile tanıştıktan sonra onları dışarıda ya da evinizde yemeğe davet etmeniz ilişkiye ivme kazandıracaktır. Davet edilmeyi ve ağırlanmayı seven Güney Afrikalılar ile sık sık yemek ve benzeri organizasyonlarda buluşmak ve onları ağırlamak ticarette başarının yolunu açan ilişkileri geliştirmenin önemli araçlarından biri.

Bu kapsamda, hiçbir Güney Afrikalı’dan ister siyahi, ister Afrikaner, isterse Hintli kökenli Müslüman olsun ilk temasta hızlı bir ticari karar alınması beklenmemeli, karşı tarafta samimiyet, güvenilirlik ve kalıcılık algısı oluşturulmaya çalışılmalıdır.

Firmalarla temasta, masa başı pazar araştırması yapılıp hedef firmalar tespit edildikten sonra sadece e-posta ile temas kurma çabasından ziyade telefonla da ulaşılarak satın alma yetkililerine erişilmesi; İngilizceye hakimiyet ve ürün hakkında kısa sürede yeterli teknik bilgilendirmenin yapılabilmesi; ülkedeki ziyaretlerde yerinde firma ziyaretlerinin yanı sıra öğle ve akşam yemeği toplantıları gibi sosyal etkileşimi artıracak yöntemlerin tercih edilmesi de faydalı olabilecektir.  

GAC ticaret erbabının alım kararlarında fiyat önemli bir unsur olup, ticaret hayatında güven ilişkisinin tesis edilmesi gerekmektedir. Makine vb. teknik teçhizatın satış sonrası hizmetlerinin sağlanmasında yerleşik yapı veya distribütörlük ilişkilerinin kurulması da önem arz eden hususlardır.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Güvenlik açısından ülkeyi ziyaret edecek iş insanlarımızın azami seviyede dikkatli ve tedbirli olması gerekmektedir.

Johannesburg-Pretorya-OR Tambo Havalimanı hatlarında faaliyet gösteren hafif raylı hızlı tren sistemi Gautrain güvenlidir, istasyon çıkışlarında ihtiyatlı olunması gerekmektedir.

Ülkede mesken ve işyerlerinde özel güvenlik kiralayarak koruma hizmeti almak çok yaygındır. Ülke ticaret erbabının, çok büyük kurumsal şirket temsilcisi değilse, günlük faaliyetlerinde takım elbise tercihi genel olarak bulunmamaktadır. 

İş seyahatlerinde dikkat edilmesi gereken bir diğer husus ise şirketlerin ve iş yerlerinin özel güvenlikle korunuyor olması nedeniyle, önceden alınmış randevu olmaksızın işyerlerine ziyaretin ve iş görüşmesi yapmanın istisnai haller dışında mümkün olmadığıdır.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot