İş Kültürü

Güney Kore Cumhuriyeti

Güney Kore Cumhuriyeti İçin İş Kültürü

İş Kültürü

Ülke ve Kültürü Hakkında Genel Bilgi

Güney Kore 1,65 trilyon dolara varan GSYH (2019), 1 trilyon doları aşan dış ticaret hacmi ve 30.000 doları aşan kişi başı milli geliri ile dünyanın önde gelen ekonomileri arasında yer almaktadır.

Dünya Bankası Doing Business 2020 raporuna göre Güney Kore OECD yüksek gelir grubunda yer almakta olup, listede 84 puanla 190 ekonomi arasında 2014 yılından bu yana beşinci sırada yer almaktadır. Kore, raporda yer alan 10 kriterden iş kurmada 33., inşaat izni alma süresinde 12., elektrik bağlatma suresinde 2., tapu kayıt suresinde 40., kredi kartı alma süresinde 67., küçük yatırımları korumada 25., vergi ödeme kolaylığında 21., sınırlar arası ticaret kolaylığında 36., sözleşmelerin hükümlerinin yerine getirilmesinde 2., anlaşmazlıkların halinde ise 11. sırada yer almaktadır.

Kore’nin yabancı yatırım politikaları uluslararası örgütlerin tavsiyeleri doğrultusunda hazırlanan küresel standartlarla uyumludur. Kore hükümeti yüksek nitelikli iş alanları yaratan veya yurtiçi büyüme ve teknoloji transferi sağlayan yabancı yatırımcılara çeşitli teşvikler sağlamakta, Kore’nin bölgede teknoloji üssü olması doğrultusunda yatırım ortamının iyileşmesi amacıyla çalışmalarına devam etmektedir. Güney Kore 1988 yılında çıkardığı Yabancı Yatırımları Geliştirme Kanunu ile hem dış yatırımlara hukuki bir çerçeve kazandırmış hem de dış yatırımların ülkeye çekilebilmesi amacıyla yatırımcı dostu bir iş ortamına ilişkin ilk adımları atmıştır.

Coğrafi açıdan Çin ve Japonya arasında olmanın avantajlarını kullanan Güney Kore her iki ülkeye de kolay erişim imkânları sağlamaktadır. 55’ten fazla ülke ile Serbest Ticaret Anlaşması imzalamanın verdiği avantajla dünyanın 50 milyon nüfus ile 14. en büyük pazarına sahiptir.

 

Kurumsal Kültür

İş hayatı oldukça yoğun ve rekabetçi olup, uzun çalışma saatleri oldukça yaygındır.

İş hayatının oldukça profesyonel olduğu, kural ve kaideler üzerinden yürütüldüğü görülmektedir.

İş hayatında dakiklik oldukça önemlidir.

 

Güney Kore Cumhuriyeti

Kıyafet

İş hayatında erkekler için takım elbise ve kravat yaygın olmakla birlikte, kravat takılmadığı ya da spor kıyafetlerin tercih edilebildiği de gözlenmektedir. Kadınlarda ise belirli bir giyim tarzı bulunmamaktadır.

 

Tanışma & Selamlaşma

Koreliler genellikle eğilerek selamlaşmakla birlikte el sıkışma da oldukça yaygındır.

Öğrenilecek günlük Korece kelimeler ve Kore yemeklerinin tercih edilmesi iş hayatında ve sosyal hayatta sempati ile karşılanmaktadır.

İş hayatında muhatapların yaş, konum ve statülerine önem verilmektedir.

 

Hediye

Hediyeleşmek Kore kültüründe yaygın bir uygulamadır. Gelen misafirlere hediye verilebilmektedir.

Paketlemeye büyük öneme sahip olup, gerek teknik gerekse pazar şartlarına uygun estetik paketleme pazarda avantaj sağlamaktadır.

 

Vücut Dili

Muhataplara verilen kartvizit ya da diğer eşyaların iki elle tutularak ve hafifçe eğilerek uzatılması saygı göstergesidir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot