İş Kültürü

Kamerun

Kamerun İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Kamerun’da birebir görüşmelerde tokalaşmak önemlidir. Özellikle kamu kurumlarındaki toplantılarda muhataplarınıza hitap ederken Monsieur veya Madame dedikten sonra isim kullanmadan karşınızdaki kişinin unvanını kullanmanız beklenir (Monsieur le Directeur gibi). Kamuda üst düzey görevlilere ‘Ekselans’ da denilebilir.

Konuşurken ellerinizi cebinize sokmayın.

 

Vücut Dili

İlk görüşmelerde gülümseyerek el sıkmak yeterlidir. Bunun dışında dokunmak, kucaklaşmak ve öpüşmek sadece samimi olunan kişilerle yapılmalıdır.

Konuşurken muhatabınızla göz teması kurun.

Toplantılarda bacak bacak üstüne atmayın. Muhatabınız size yer göstermeden oturmayın.       

 

Kurumsal Kültür

İngilizce ve Fransızca her ne kadar Kamerun’un resmi dilleri ise de iş görüşmeleri ve yazışmalar büyük ölçüde Fransızca yapılmaktadır. Resmi kurumlarda toplantılarda İngilizce iletişim kurmak mümkündür. Toplantıda İngilizce bilmeyen muhatapların bulunma ihtimali değerlendirilerek mümkünse tercüme yapabilecek birisi ile toplantıya katılmak faydalı olacaktır.

Özellikle Bakanlıklarda ve diğer resmi kurumlarda toplantıya katılanların isim - soy isim ve iletişim bilgilerini yazarak imzaladıkları toplantıya katılım tutanağı, daha sonra ilgili kişilere ulaşmak için önemli bir belgedir. Ancak kopyasını almadan önce toplantı başkanından izin almak uygun bir davranıştır.

Kamerun

Kamerun’da gerek özel kesimle gerekse devletle yapılan işler uzun zaman alabilmektedir. Bu nedenle toplantı sonrası konuşulan konularla ilgili muhataplara hatırlatmalarda bulunmak, özellikle devlet kurumlarına verilmiş olan yazıların takibini sürekli yapmak gerekmektedir. Dolayısıyla teslim edilen bir belgenin alındığını gösteren belge mutlaka alınmalı ve takip yapılırken muhataplara ibraz edilmelidir.

Kamerunlular, Kamerun’da kurulmuş bir firmayı daha çok ciddiye alırlar. Ülkelerinde geçici olmadığınızı, burada kalıp uzun süreli iş yapmak istediğinizi onlara hissettirmeniz faydalı olacaktır. Şayet daha önce Afrika’nın herhangi bir ülkesinde gerçekleştirmiş olduğunuz somut bir faaliyet varsa bunu mutlaka muhataplarınıza belirtin ve ilgili kanıtları veya referans olabilecek kişilerin bilgilerini onlara verin. Kamerunlular için somut olarak görüp dokunabildikleri şeyler daha önemlidir.

Özellikle devlet kurumlarında üst düzey yöneticilere projelerinizi anlatırken finansman konusunu yeterince detaylı ve somut olarak anlattığınızdan emin olun. Projelerinizden çok abartılı olarak bahsetmeyin.

 

Hediye

Firma ziyaretine giderken hediye vb. götürülmesi çok sık karşılaşılan bir durum değildir. Ancak ufak bir hediye götürülebilir.

 

Sofra Adabı

Kamerunlular evde verilen yemek davetlerinde yemeğe geçmeden önce tüm konukların gelmesini bekler ve yemekten önce bir süre sohbet ederler. Ev sahibinin davetinden sonra yemeğe geçilir.

Yemek şayet düğün veya cenaze vesilesiyle veriliyorsa davete giderken (çok pahalı olmayan) bir hediye götürmek nazik bir davranış olacaktır. Çiçek götürülmesi alışılmış bir durum değildir.          

 

Kıyafet

Toplantılara takım elbise giyerek ve kravat takarak gitmek gereklidir.

Düğün veya cenaze gibi bir organizasyonda Kamerunluların çoğu yerel kıyafetler giyerler ancak sizin bu durumlarda da takım elbise giymeniz uygun bir davranış olacaktır.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot