İş Kültürü

Macaristan

Macaristan İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Macar muhataplar birbirlerini el sıkışarak selamlarlar. Selamlaşma sırasında göz teması önemlidir. Tokalaşmak güçlü ancak sert olmamalıdır.

İş insanları genellikle birbirlerine aile adlarıyla hitap ederler, ör. Bay veya Bayan Kovács. Resmi bir temasta “siz” olarak hitap edilmeyi tercih ederler.

Tanışma esnasında birkaç Macarca kelime ile selamlama yapılmasının Macarlar üzerinde olumlu etkisi vardır.

Jo napot kivanok! (İyi günler)

Nagyon örülök  (Tanıştığımıza memnun oldum)

 

İletişim

Macarlar genellikle yabancılarla İngilizce iletişim kurmaktadır. Ayrıca birçok Macar Almanca da bilmektedir.

İş ilişkisi kurulmasında Macarlar, tanıdıkları veya güvendikleri biri aracılığıyla tanıştırılmayı olumlu bulurlar; bu durum güvenli bir ilişkisinin kurulmasında genellikle yardımcı olur.

Macarlar her durumda tüm görgü kurallarına uymaktan gurur duyarlar ve aynı şeyi diğerlerinden de beklerler.

Sosyal toplantılar, ilişkilerin kurulmasında önemli bir rol oynamaktadır. Macarların muhataplarını akşam yemeklerine veya kültürel etkinliklere davet etmesi yaygındır. Zaman olması durumunda bu davetlere icabet edilmesi önemlidir.

Macarlar, yüz yüze görüşmeleri diğer iletişim biçimlerine tercih ederler.

Macarlar duygusaldır. Açık iletişim tercih edilir, düşündüklerini söylerler ve başkalarından da aynı şeyi beklerler. Üstü kapalı ve dolaylı ifadeleri sevmezler. Net, dürüst ama kibar konuşmaları tercih ederler.

Macarlar iletişimlerini güçlendirmek için genellikle hikâye, anekdot ve fıkralar anlatabilirler.

Mutabık kalınan görüşme süresine uyulmasını beklerler.

 

Vücut Dili

Macarlar kişisel ilişkilerinde, arkadaşlarıyla selamlaşma esnasında, dokunma, fiziksel temas gibi davranışlar sergilemekle birlikte bu davranış kalıpları genellikle iş hayatında kullanılmaz.

Macarlar göz temasını ilgi ve dürüstlük göstergesi olarak görürler ve konuşurken göz temasından kaçınılmasını güvensiz bulurlar ve saklanacak bir şeylerin olduğunu düşünebilirler.

 

İş Toplantılarında Nezaket Kuralları

Önceden yazılı olarak randevu alınması esastır.

Cuma öğleden sonraları, ayrıca Temmuz ortasından Ağustos ortasına ve Aralık ortasından Ocak ortasına kadar olan süre için randevu almak genellikle zordur.

Dakik olmak her koşulda çok ciddiye alınır. Geç kalınacak ise hemen arayıp bilgi verilmesini önemserler. 

Birinin bir toplantıyı son dakikada iptal etmesi açık nezaketsizlik olarak kabul edilir, bu durum iş ilişkisini zora sokabilir.

İlk görüşmede genellikle tarafların birbirini tanıması ve karşılıklı güvenilirliğin sağlanması amaçlanır.

Görüşmede Macarlar ana konuya giriş öncesinde sade bir giriş konuşması yapmayı tercih ederler. Kişinin ailesi ve esenliği hakkında sorularla başlayabilir. Ayrıca bu kısa sohbette konuşma konuları arasında spor, müzik, Macar mutfağı yer almaktadır.

Macaristan

İş Görüşmelerinin Görgü Kuralları

Macarlarla iş bağlantıları kurmak ve müzakereleri yürütmek başka kültürlere göre daha fazla zaman alır. Yemek ve içmek Macaristan'da iş yapmanın bir parçasıdır.

Macarlar iş görüşmesinde ayrıntıları merak eder ve anlaşmaya varılmadan önce her şeyi net şekilde anlamak isterler. Sözleşmeler açık ve net olmalıdır.

Sözleşme bir niyet mektubu olarak kabul edilir ve koşulların değişmesi durumunda sözleşmenin değişen koşullara uyarlanması beklenir.

Macarlar agresif satış yöntemlerinden ve aşırı ısrar ve baskıdan hoşlanmazlar.

Makul olmayan tekliflerle müzakereye başlamak olumsuz algılanabilir. İlk teklif nispeten makul olmalı, ancak Macarların müzakere istekliliğine göre teklif ilerleyen aşamalarda değiştirilebilir.

 

Kıyafet

İş toplantıları için giyim tarzı tercihen klasik ve resmidir. Erkekler için beyaz gömlek ve kravat ile koyu renk bir takım elbise önerilir. Kadınların şık kıyafetler giymesi beklenir.

Macar kadınları tırnak bakımına büyük önem verirler. Öte yandan çok ağır makyaj ve çok güçlü parfüm kokusundan kaçınırlar.

İş toplantıları haricinde, hafta içinde kot pantolon yaygın olarak kabul edilen bir giyimdir. Ancak iş dünyasında şort giymek uygun görülmez.

 

Kartvizitler

Kartvizit değişimi herhangi bir özel sunuş şekline tabi değildir.

Muhataba karşı ilgi eksikliği olarak algılanmaması için, kartviziti aldıktan sonra hemen kaldırmak yerine nezaketle kısaca bir süre bakılmalıdır.

Kartvizitin bir yüzündeki bilgilerin Macarca olmasını önemserler. Kartvizitin Macar tarafında aile adı önce gelir. Ayrıca kartvizitte akademik dereceler de belirtilir.

Kartvizitte şirketin kuruluş tarihinin belirtilmesi tavsiye edilir.

 

Hediye

Hediyeler kabul edilir, ancak bir hediye beklentisi veya zorunluluğu bulunmamaktadır.

Muhataplar bazen küçük sembolik hediye alışverişinde bulunabilirler.

Yakın iş ortakları birbirlerine özellikle Noel döneminde hediyenin de eşlik edebileceği şekilde Noel kartları gönderirler.

 

Sofra Adabı

Macar sofralarında kadeh kaldırmak yaygındır ve bu esnada “egészségedre!” (sağlığınıza) denilir.

Yemeklerde en önemli misafir ev sahibinin hemen sağında oturur. Ev sahibi, davetli bir çift ise, masanın her iki yanına birer kişiyi oturtur. Erkekler tipik olarak kadınlar odaya girdiğinde ayağa kalkar. Masada öncelikle en yaşlı kadın veya yemeğin şeref konuğuna servisle başlanır.

Hesap genellikle daveti yapan tarafından ödenir. Bahşiş genellikle faturaya %10-%15 aralığında yansıtılmaktadır.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot