İş Kültürü

Meksika

Meksika İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Meksika’da kadın ve erkekler arasındaki selamlaşma genellikle sıcakkanlı ve arkadaşçadır. Meksikalı bir kadınla tanıştırıldığınızda hafifçe eğilebilir ve elini uzatırsa tokalaşabilirsiniz. Erkekler genellikle tokalaşırken hafifçe birbirlerinin koluna ve sırtına dokunur. Kadınlar ise samimiyet derecesine göre birbirlerine hafifçe sarılır ve yanaktan öpebilir.

Meksikalılar baba ve anne soyadı olmak üzere iki soyadına sahip olup; muhatabın tercih ettiği ismin veya bilinmiyorsa bütün isimlerin kullanılması; Meksikalı muhataplara unvanları (Ingeniero=Mühendis, Abogado=Avukat, Profesor=Profesör, Doctor=Doktor, Licenciado=Üniversite Mezunu, Señor=Bay, Señora=Bayan gibi) ve soyadları ile hitap edilmesi önerilir.

 

Kurumsal Kültür

Meksika iş kültüründe sağlam ve uzun vadeli bir ilişki kurulabilmesi için, güven ve arkadaşlık ilişkisi esasıyla hareket edilmesi, görüşmelerin içten ve saygılı bir şekilde yürütülmesi gerekir. Meksikalılar çoğunlukla acele etmekten ve acele ettirilmekten hoşlanmazlar. İş insanları da genellikle rahat hareket ettiğinden sabırlı olmak, güçlü referanslar ve bağlantılar aracılığıyla temas kurmak, mümkün olduğunca yüz yüze görüşmek ve takipte ısrar dengesini iyi kurabilmek önemlidir.

Meksika iş kültüründe olumsuz yanıt vermek hoş karşılanmadığı ve Meksikalılar doğrudan "hayır" yanıtı vermekten çekindikleri için, olumsuz yanıt verilmesi gerektiği durumlarda çoğunlukla verilecek yanıtı “mañana” diyerek erteleme, yanıt vermeme veya ilk etapta olumlu yanıt vererek geçiştirme eğilimindedirler. Meksikalılar ile iş yaparken, süreç uzasa dahi duygusal/fevri tepki verilmemesi önerilir, zira gerginlik sonuç vermek bir yana ters tepme olasılığını artıracaktır.

Çalışma günleri genellikle Pazartesi-Cuma günleri arasıdır. İş görüşmeleri için en az üç hafta önceden randevu talep etmek ve bir hafta kala randevuyu teyit etmek faydalı olacaktır. Üst düzey bir kişi ile görüşmek için sekreter veya daha alt düzeydeki çalışanlar ile iletişime geçmek gerekebileceğinden, bu çalışanlarla iyi iletişim kurulması kilit bir unsurdur.

Büyük şirketler ve resmi kurumlar ile yapılacak görüşmeler genellikle kararlaştırılan saatte başlar. Meksikalı muhatapların yarım saate varan gecikmeleri normal karşılanabilmekle birlikte, yabancıların görüşmeye zamanında gelmesi beklenir. Sosyal etkinliklere ise çok erken gidilmemesi önerilir.

İyi eğitimli kişiler ve üst düzey yöneticiler çoğunlukla İngilizce bilmelerine rağmen, iş görüşmelerinin İspanyolca dilinde yürütülmesi tercih edilir. Yabancıların İspanyolca konuşmaya çaba göstermesi ve Meksika kültürü ile ilgilenmesi takdirle karşılanır. İş görüşmelerine başlamadan önce 10-15 dakika aile, sosyal konular, spor veya güncel olaylar hakkında sohbet edilmesi; ikramların geri çevrilmemesi; İspanyolca olarak düzenlenen kartvizitlerin sunulması önemlidir.

İş görüşmeleri uzun sürebilir. Meksikalılar akşam yemeğini daha özel gördüğünden iş görüşmeleri için öğle yemeği daha uygundur. Öğlen saat 13:00-14:00 saatlerinde başlayan ve iş görüşülürse 3-4 saat sürebilen öğle yemekleri, kişisel ilişkilerin geliştirilmesine imkan verdiği için tercih edilir. Yemekte davet sahibinin yemeğe başlaması beklenmelidir. Bu uzun öğle yemeklerinde tekila ikramı yaygındır. Meksikalıların kültürümüze aşina olmaması sebebiyle, yemeklerde helal olmayan unsurlara dikkat etmek gerekebilir.

Meksika

Eğer davete karşılık verilmek istenirse, davet edilenin de daha sonra davet sahibini ağırlaması uygun olacaktır. Meksika’da ülkemizde olduğu gibi aile bağları güçlü olduğundan, iş ilişkisinin sağlamlaştırılması sürecinde ilgili firma sahiplerinin ülkemize davet edilmesi usulü, hatta samimiyet derecesi arttıkça ailece ağırlama usulü de geçerli olabilir.

Görüşme esnasında önerilerinizin Meksika toplumuna sağlayacağı faydaya, ürünün veya hizmetin kalitesine vurgu yapmak olumlu etki bırakır. Kararlar çoğunlukla en üst yönetici tarafından alınır. E-posta, telefon veya mesajlaşma uygulamaları ile iletişim kurulması tercih edilir. Alınan kararların ise en nihayetinde yazılı hale getirilmesi önerilir.

 

Kıyafet

İş görüşmelerinde çoğunlukla resmi kıyafet giyilmesi; temiz, özenli, şık ve stil sahibi bir görünüm tercih edilmesi önerilir.

 

Hediye

İş görüşmelerinde hediye verilmesi yaygın bir davranış olmayıp, samimiyet fazla değilse kişisel veya pahalı hediyeler vermekten kaçınılmalıdır. Ev davetlerine çiçek, çikolata, içecek veya kendi ülkenizden bir hediyelik eşya ile gidilmesi kibar bir davranıştır. Ölümü simgeleyen sarı kadife çiçeğinin ve kırmızı çiçeklerin tercih edilmemesi önerilir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Meksika kültüründe genel olarak sınıfsal statü, misafirperverlik, aile bağları yaygındır. Milli kimlikleri ve ülkeleri ile gurur duyan Meksikalılar kendilerini aynı zamanda Kuzey Amerika’nın bir parçası olarak gördükleri için, Meksikalılar ile görüşürken “ABD”den “Amerika” olarak bahsetmemek gerekir.

Meksika’ya seyahat edilmesi durumunda ülkeye girişte sorun yaşanmamasını teminen; davet mektubu, uygun vize türü, otel rezervasyonu, dönüş bileti gibi ilgili bütün evrakların mutlaka hazır bulundurulması önerilmektedir.

Meksika’da serbest piyasa koşulları geçerli olmakla beraber, ekonomide oligarşik bir yapı söz konusudur ve belirli çevrelerde herkes birbirini tanımaktadır veya birbirleriyle aile bağlarına sahiptir. Dolayısıyla bu bağlamda da ilişkilerde dikkatli olmak gerekebilir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot