İş Kültürü

Mozambik

Mozambik İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Mozambik’te hem kadınlar hem de erkekler tokalaşarak selamlaşır. Erkekler genellikle tokalaşırken iki elini kullanır. Bir eliyle tokalaşırken diğer eliyle de tokalaştığı kolu tutar. İnsanlara profesyonel unvanları ile hitap etmek önemlidir. Eğer karşınızdakinin unvanını bilmiyorsanız kişi erkek ise O Senhor (Bay), kadın ise A Senhora (Hanımefendi) olarak hitap edebilirsiniz. Birisine eğer kendisi istemediyse ismiyle hitap etmekten kaçınınız.

Özellikle ülkenin güneyinde yerel dil olan Shangana dilinden kelimeler kullanılması karşı tarafta sempati yaratmaktadır. Kanimambo (merhaba), unjaani (nasılsın) gibi.

 

Vücut Dili

Mozambik’te kartvizit alıp verirken sağ elinizi kullanmaya özen gösterin.

Islık ile birisine seslenmek hakaret olarak kabul edilmektedir.

İşaret parmağı ile bir yeri ya da kişiyi göstermeyin.

 

Kurumsal Kültür

Mozambik iş hayatında kıdem oldukça önemlidir.

Mozambikliler tartışma ve atışmadan kaçınırlar.

Toplantı zamanı konusunda oldukça rahat bir tavırları vardır. Özellikle ailevi konular gecikmenin, hatta hiç gelmemenin gerekçesi olmaktadır. Zaman konusunda ne kadar rahat olsalar da yabancıların toplantılara tam zamanında gelmesi beklenir.

Mozambik’te iş görüşmesinde de olsanız hemen iş konularına girmeyerek karşıdaki ile ufak konuşmalar yapmak daha yerinde olacaktır. Halini hatırını, ailesini sorup biraz daha sosyal konulardan konuşup daha sonrasında iş hakkında konuşmak oldukça faydalı olacaktır. İş konusunu da toplantıyı talep eden kişinin açması beklenir.

Toplantılarda ses yükseltmek çok olumsuz bir şekilde algılanır. Mozambikliler sakin ve güler yüzlü bir mizaca sahip olup gerginlikten hoşlanmazlar ve kendilerine ses yükseltildiğinde de sinirlenirler.

Mozambik

Sofra Adabı

Mozambik kültüründe birlikte yemek yemek ve yemeği paylaşmak çok önemlidir. Birçok önemli iş konusu yemekte konuşulur. Mozambik’te işlerin yürütülmesi için kişisel bağlantılar oldukça önemlidir ve profesyonel anlamda ilişkilerin gelişmesinde yemekler oldukça önemlidir.

Öğlen yemekleri 2 saate kadar uzayabilmektedir.

 

Kıyafet

Mozambik’te toplantılara düzgün elbiseyle gitmek her zaman çok önemlidir. Takım elbise ve kravat en iyi seçenektir. Özellikle ütülenmiş ve temiz bir elbise giyilmesi karşı tarafa da saygının bir parçası olarak algılandığı için bu hususa dikkat edilmesi gerekmektedir.

 

Hediye

Mozambikliler görüşmelerde hediye beklememektedirler ancak küçük hediyelik eşyalar da oldukça hoşlarına gitmektedir. Özellikle, nazar boncuğu gibi hediyelere hikayesini dinleyince oldukça fazla ilgi duymaktadırlar.

Ev ziyaretlerinde genellikle çiçek götürülmektedir.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

Mozambik’te Aralık ve Ocak aylarında herkes tatile çıkmakta olduğundan bu tarihlerde bir iş seyahati planlaması yapılmamalıdır.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot