İş Kültürü

Slovenya

Slovenya İş Kültürü

İş Kültürü

İş Kültürü

Ülkedeki iş kültürü Avrupa iş kültürü ile benzerdir. Çalışma dili Slovence olup İngilizce iş çevrelerinde yaygın olarak kullanılan bir dildir.

Slovenya'daki çalışma saatleri genellikle 8 - 16 saat arasında olup çalışma saatleri içinde iletişim kurulması, resmi ve dini bayramlar konusunda bilgi sahibi olunması iletişim açısından önemlidir. Yazın özellikle Temmuz ve Ağustos aylarında uzun dönemli tatile çıkıldığı da akılda bulundurulmalıdır.

Görüşmeler için en az on beş gün öncesinden randevu alınması yaygın olup görüşme saatinde dakik olunması beklenilmektedir. Randevunuza gecikecek iseniz, mutlaka önceden aramanızda fayda vardır. Randevuların son dakika iptal edilmesi olumsuz algılanır. Randevularınızı cuma öğleden sonrasına ayarlamamaya özen gösterin, çünkü, şirket ve kurumların birçoğu cuma öğleden sonra çalışmamakta veya daha erken saatte kapatmaktadır.

Slovenya’da pazara girişte veya anlaşmalarda en etkili yollardan biri yüz yüze görüşme yapmaktır. Özellikle bir dağıtıcı ya da alıcı ile mail ya da telefon yoluyla değil, yüz yüze bir toplantı yapmak daha etkili olabilmektedir.

 

Tanışma & Selamlaşma

Ülke insanları iyi eğitimli, pek çok yabancı dil bilen, aktif insanlar olarak tanımlanmaktadır. Slovence dışındaki dilleri başta İngilizce, İtalyanca ve Almanca ve çoğu Balkan dilini rahatlıkla konuşmaktadırlar.

Mesleki veya akademik unvanlar, kişisel başarıyı ifade ettikleri için genellikle soyadıyla birlikte kullanılır. Birinin mesleki veya akademik bir unvanı yoksa, soyadıyla birlikte “Gospa” (Hanımefendi) veya “Gospod” (Beyefendi) gibi nazik unvanlar kullanılmalıdır. İlk isimlerin kullanılmasına yönelik yükselen bir eğilim vardır. 

İşe başlamadan önce biraz sohbet etmek ilişki kurmanın bir parçası olarak değerlendirilmektedir.

Toplantının başında ve sonunda el sıkışmak adettendir

Kartvizitler önemlidir; tanışmalardan sonra resmi bir ritüel olmadan değiştirilirler.

 

Vücut Dili

Tanışırken ve karşılıklı konuşmalarda göz kontağı kurmak önemlidir.

Slovenya

Hediye

Davet veya toplantılarda çikolata gibi küçük bir hediye getirilebilir.

 

Kıyafet

İş etkinlikleri için uygun şekilde giyinilmelidir. Erkekler takım elbise kadınlar ise iş kıyafetleri giymelidir.

 

Sofra Adabı

Davetlere zamanında veya öngörülen süreden 5 dakika önce gelinmelidir, bu davet sahiplerine olan saygıyı gösterir. Slovenler iş ve özel yaşamlarını ayırma eğilimindedir. Bu nedenle, sosyal durumlarda iş tartışmaları başlatmaktan kaçınmak iyi bir fikirdir.

 

Kurumsal Kültür

İş karar verme süreçleri genellikle hiyerarşiye dayalıdır ve birçok karar hala şirketin en üst kademelerinde alınmaktadır. Sloven iş insanları mümkün olduğunda çatışmasız iş anlaşmalarını tercih etme eğilimindedir. Genellikle, doğrudan yanıt verirken bile, çatışmadan kaçınma açısından temkinli davranırlar.

 

Dikkat Edilmesi Gereken Diğer Hususlar

İş ortağı olarak Slovenler genellikle özel bilgilerini paylaşmaktan hoşlanmazlar. Bir süre sonra, güven inşa edildiğinde, birçok konu hakkında açıkça konuşurlar, ancak özel konular hakkında nadiren konuşurlar.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot