İş Kültürü

Ukrayna

Ukrayna İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Modern Ukrayna iş görgü kurallarında, tanışma ve selamlaşma sırasında uyulması gereken genel kabul edilmiş görgü kuralları vardır.

Böylelikle, bir erkek, yaşı ve pozisyonu ne olursa olsun, kadın ile tanıştığında ilk olarak kendini tanıtır.

Yaşı veya pozisyonu daha genç olan erkekleri ve kadınları daha yaşlılara tanıtmak gerekir. Eşit bir durumda, genç kişi ondan daha yaşlı kişiye kendini tanıtır, ast ise patronuna kendini tanıtır.

 

Kurumsal Kültür

Ukraynalılar, rütbesi ve konumu bakımından üst olan kişilerle konuştuğunda mutlaka "Siz" olarak hitap eder ve tabiiyeti korurlar.

Ukrayna iş kültüründe konuşma için uygun olmayan bazı konular vardır. Bu nedenle, terfi, maaş miktarı, meslektaşların kişisel yaşamları gibi konulardan kaçınmak gerekir. Ukraynalılar iş yerinde düzgün ve uyumlu görünmeye alışkındırlar.

 

Sofra Adabı

Ukrayna kültüründe masada genellikle aşağıdaki kurallara uyulur:

Ukraynalılar masaya oturmak için acele etmez ve ev sahibi masaya geçip oturmayı teklif edene kadar bekler.

Diğer insanların olduğu masada yemek dışında diğer eşyalara yer yoktur. Bu nedenle Ukraynalılar için aramalara cevap vermek, telefonda mesajları okumak veya yemekten ve misafirlerden dikkati dağıtacak hareketlerde bulunmak son derece saygısızlık ifade eder. Masanın üstüne anahtar, telefon, cüzdan ve diğer eşyaları koymak da kibar değildir.

Masayı hazırlarken peçeteler genellikle tabakların üstüne yerleştirilir. Yemekten önce peçetenin açılması ve dizüstüne serilmesi genel olarak kabul görür.

Törenlerde, yemek sırasında Ukraynalılar sık sık kadeh kaldırmayı sever ve bunu yaparken yemek yemezler. Bu, kötü davranışların ve saygısızlığın bir işaretidir.

Ukrayna

Kıyafet

Ukrayna iş kültüründe "Bir kişiyle giysilerine dikkat ederek buluş, ona aklına dikkat ederek eşlik et" deyimi vardır ve bu nedenle "kıyafet kuralı" kavramı çok önemlidir. Birçok büyük şirkette kıyafet kuralları, gömlek ve takım elbisenin renginden topukların yüksekliğine ve aksesuarların kalitesine kadar en küçük ayrıntıya kadar düzenlenir.

Bu nedenle, iş ortamında erkekler genellikle klasik tarzın normlarına göre giyinmek zorundadır: çoğunlukla beyaz veya mavi gömlekler, koyu renkli pantolonlar ve ceketler. İşin derecesine bağlı olarak (örneğin normal bir iş günü mü yoksa önemli bir iş toplantısı mı olduğu) iş kıyafeti değiştirilebilir ve bazı detaylar eklenebilir. Bu nedenle, klasik iş görüşmelerinde kravat, özel davet ve etkinliklerde ise papyon kullanmak tercih edilir.

Kadınların iş tarzı, erkeklerin iş tarzından farklıdır. Kadınlar çeşitli küçük şeylere (giysilerin üç renkten fazla olmaması, ayakkabının renginin çantanın rengine uygun olması vb.), aksesuarlara daha fazla dikkat eder. Modern bir iş kadınının tarzı, sıkı iş takımlarından zarif elbiselere kadar değişebilir.

Belirli bir ofisteki giyim tarzı, genel kabul görmüş norm ve kurallara göre değil, ofiste hakim olan kural ve anlayışa göre seçilmelidir.

 

Hediye

Ukrayna iş dünyasında olduğu gibi günlük yaşamda da hediye vermek önemli bir adettir.

Kitap herkese ve her fırsatta verilebilecek evrensel bir hediye olarak kabul edilir.

Yeterince yakın bir ilişki varsa ulusal içecekler, tatlılar, deri eşyalar, seramik veya cam hediyeler de uygundur.

Başka bir ülkeye iş ziyareti sırasında, Ukrayna'yı simgeleyen heykeller, gravürler, hatıra madalyaları, duvar plakaları gibi sanatsal olarak dekore edilmiş ürünler hediye etmek uygundur.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot