İş Kültürü

Venezuela

Venezuela İş Kültürü

İş Kültürü

Tanışma & Selamlaşma

Venezuela’da iş bağlantısı kurarken genellikle yüz yüze görüşmelere önem vermek gerekmektedir. Venezuela halkı Latin kültürünün bir parçası olarak sıcakkanlı insanlardır. İlk tanışmada el sıkışma ve günün zamanına göre ‘günaydın’, ‘tünaydın’ gibi daha resmi selamlama şekli hakim olmakla birlikte sonraki görüşmelerde kucaklaşma ve ‘ne haber’ gibi gayrı resmi selamlaşma oldukça yaygındır. Toplantı küçük bir grupla yapılıyorsa herkesle el sıkışmakta fayda vardır. Kalabalık bir grupsa el sıkışmadan da selam verilebileceği gibi toplantıya başlamak için zaman varsa herkesle tek tek el sıkışıp selamlaşmakta fayda vardır. Genellikle tek tek selamlaşırken iş kartı değişimi de yapılır.

Venezuelalılar konuşmayı seven bir halk olduğu için iş toplantılarında da konuya geçmeden önce kişisel hal hatır sormak yaygındır. Genellikle ‘geleli ne kadar oldu, alışabildin mi, bir yeri gezme fırsatın oldu mu’ gibi konuşmalar ön plana çıkar.

Toplantıdan ayrılırken ‘hoşça kal’ veya ‘görüşmek üzere’ gibi terimler kullanılır. Vedalaşma seremonisinde de tanışmada olduğu gibi hareket edilir.

 

Kurumsal Kültür

Venezuela’da iş yaparken sabırlı ve kararlı olmak gerekmektedir. İlk toplantıda ve kısa sürede sonuç almak genellikle mümkün değildir. Bu nedenle, kişisel teması sürekli koruyup sık sık ülkeyi ziyaret etmek ve yüz yüze toplantılar yapmak gerekir.

İlk toplantılar genellikle resmi bir ortamda ve ofiste yapılırken sonraki toplantıların lüks restoranlarda yapılması mümkündür.

Venezuela

Küçük ve orta boy işletmelerde iş görüşmeleri bizzat şirket sahibi tarafından gerçekleştirilirken büyük işletmeler görüşmeleri genellikle profesyonel yöneticileri aracılığıyla yürütürler. Küçük ve orta boy işletmelerin birçoğu genellikle gmail veya hotmail uzantılı eposta adresi kullanırlar. Büyük işletmelerin kurumsal web ve eposta adresleri olmakla birlikte ayrıca gmail ve hotmail gibi kişisel eposta adreslerini de ek olarak verebilirler. İş detayları özellikle küçük ve orta düzey işletmelerde epostadan ziyade whatsapp görüşmeleri ile gerçekleştirilir.

Toplantılar genellikle zamanında başlamadığından toplantılara 20 dakikaya kadar geç kalmak hoş görülebilir. Genellikle de beklenmedik bir trafik olduğuna yönelik mazeret sunulabilir.

İş ilişkisinde güven ve referans çok önemli olduğu için Venezuelalıların güvenebileceği kaynaklardan şirketiniz hakkında referans getirmeniz fayda sağlar. Olumlu ya da olumsuz imaj çok çabuk yayıldığından doğru bilgi sağlanması çok önemlidir.

 

Kıyafet

Toplantı kıyafeti görüşülecek şirketin niteliğine göre değişiklik gösterebilir. Genellikle büyük kurumsal şirketlerle görüşmelere takım elbise ve kravatla katılım tavsiye edilir. Küçük ve orta ölçekli şirketlerle görüşürken ise aşırı spor olmayan normal giyim kabul edilebilir. Ülke çok sıcak bir iklime sahip olduğundan kumaş pantolon ve gömlek şeklindeki giyim de her türlü toplantı için genel bir çözüm olabilir.

 

Hediye

Venezuela’da iş görüşmelerinde hediyeleşme yaygındır. Bu özel bir dekoratif ya da sembolik eşya olabileceği gibi çikolata tarzında özel bir ürün de olabilir.

chatbot
HEMEN GİRİŞ YAP VE SORULARINI SOR chatbot